Rzeka Biała Tarnowska odzyska swoje funkcje przyrodnicze

Rzeka Biała Tarnowska. Źródło: Wikipedia
Rzeka Biała Tarnowska. Źródło: Wikipedia

<p> <strong>Działania zmierzające do przywrócenia funkcji przyrodniczych prowadzone są w dolinie rzeki Biała Tarnowska (woj. małopolskie).</strong> Planowane jest odnowienie populacji łososia i innych zwierząt oraz przywrócenie lasów łęgowych w zasięgu wód powodziowych. Projekt realizuje wspólnie <a href="http://www.krakow.rzgw.gov.pl/">Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowi</a>e, <a href="http://www.iop.krakow.pl/">Instytut Ochrony Przyrody PAN </a>oraz organizacja ekologiczna <a href="http://www.wwfpl.panda.org/index.cfm">WWF Polska</a>.</p>

„Projekt prowadzony przez RZGW, IOP i WWF stanowi jeden z nielicznych w Polsce przykładów kompleksowego przywrócenia rzece i jej dolinie ciągłości ekologicznej i związanych z tym funkcji przyrodniczych” - zaznaczył rzecznik prasowy WWF Polska, Paweł Średziński.

W ramach projektu zaplanowano przebudowę czterech stopni wodnych w dolnym i górnym biegu Białej Tarnowskiej. Jednocześnie prowadzone będą prace na rzecz przywrócenia możliwości swobodnych wylewów koryta rzeki w miejscach, gdzie tereny nadrzeczne są słabo zagospodarowane. Odtworzone zostaną tam lasy łęgowe znajdujące się w zasięgu wód powodziowych.

Jesienią ubiegłego roku ruszyły prace na stopniach w Ciężkowicach i Pleśnej, mające na celu udrożnienie ich dla migrujących łososi. Obecnie zaczyna się przebudowa kolejnych stopni w Kąclowej oraz w Grybowie. Naukowcy ustalają także historyczny genotyp łososia, którym będzie zarybiana Biała Tarnowska.

Realizowany projekt pomoże też w przywróceniu historycznego zasięgu skójki gruboskorupowej - małża, który jest naturalnym filtratorem wód i jednocześnie wskaźnikiem czystości wód. Planowane są również działania na rzecz powstrzymania spadku liczebności płaza - kumaka górskiego.

Biała Tarnowska jest prawobrzeżnym dopływem Dunajca o długości ponad 100 kilometrów. Jej dolina stanowi bardzo ważny korytarz ekologiczny, spajający ze sobą cenne obszary objęte ochroną w sieci Natura 2000.

Projekt "Przywrócenie drożności korytarza ekologicznego doliny rzeki Biała Tarnowska" jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.RGR

PAP - Nauka w Polsce

ls/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 30.04.2021. Wapienna jaskinia krasowa Raj w Chęcinach (woj. świętokrzyskie), jedno ze stanowisk Geoparku Świętokrzyskiego, 30 bm. Jaskinia powstała prawdopodobnie około 360 mln lat temu. PAP/Piotr Polak

    Geolog: skały to nie tylko obiekt badań, ale zapis klimatu i historia planety

  • 24.04.2023 PAP/Szymon Pulcyn

    Łódź/ W ogrodzie botanicznym kwitnie ponad 50 tys. tulipanów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera