Historia i kultura

Jak powstała Polska? - wykład prof. Andrzeja Buko

9 marca, podczas kolejnej odsłony wykładów otwartych w ramach Wszechnicy PAN prof. Andrzej Buko z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN przedstawi <strong>odmienny scenariusz okoliczności powstania państwa, jak i kształtowania się najstarszej domeny dynastii Piastów.</strong>

Prof. Buko podejmie temat okoliczności pojawienia się w Polski na mapie X-wiecznej Europy, który jest przedmiotem studiów kolejnych generacji badaczy. Jego zdaniem przekaz Galla Anonima z XII wieku na temat początków państwa polskiego stał się na wiele lat podstawą dla wykazania, że dzieje Polski rozpatrywać należy nie od przełomowej daty 966 r., czyli przyjęcia chrztu, lecz co najmniej trzy generacje wstecz.

"Próby uzasadnienia tej tezy podejmowano już przed II wojną światową, a w okresie powojennym w ramach ogólnopolskiego programu badań nad początkami państwa polskiego. Celem nadrzędnym tych prac było uchwycenie najstarszej, przedpaństwowej fazy czołowych ośrodków ziem polskich. Połączenie wielu niepewnych, często mało uzasadnionych naukowo ustaleń, z przekazami źródeł pisanych spowodowało, że przez wiele lat okres od końca VIII do początków X w. uznawany był za czas formowania się i powolnego wzrostu naszego państwa" - informuje prof. Buko.

Jednak zdaniem naukowca rozwój metod badawczych archeologii, jaki miał miejsce w ostatnich dwóch dekadach spowodował, że teoria ta uległa daleko idącym przewartościowaniom. Dlatego referent przedstawi odmienny scenariusz dotyczący zarówno okoliczności powstania państwa, jak i kształtowania się najstarszej domeny dynastii Piastów.

Popularnonaukowe wykłady z cyklu Wszechnica PAN przeznaczone dla szerokiego kręgu słuchaczy. Organizuje je wspólnie Polska Akademia Nauk i Towarzystwo Naukowe Warszawskie od października 2003 r. Wykłady wygłaszają znakomici naukowcy i ludzie kultury z wielu krajowych i zagranicznych ośrodków.

Wykład rozpocznie się o godz. 17.30 w Sali Okrągłego Stołu w Pałacu Staszica przy ul. Nowy Świat 72 w Warszawie. SZZ

PAP - Nauka w Polsce

tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Ekspert: Koronację Bolesława Chrobrego można porównać do wejścia Polski do UE

  • Rekonstrukcja "skandynawskiego pasa". Z wyjątkiem szklanego paciorka (3), wszystkie artefakty wykonane są z żelaza (fotografia: R. Fortuna; zdjęcie rentgenowskie: A. Jouttijärvi; rysunek: A. Kuzioła)"

    Badania najstarszego cmentarzyska Bornholmu wskazują na kluczową rolę wyspy w epoce żelaza

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera