Uczelnie i instytucje

Ranking Webometrics: UJ i PWr wśród 500 najlepszych uczelni na świecie

<strong>Pod względem poziomu szkolnictwa wyższego Polska zajmuje 39. miejsce na świecie - wynika z rankingu Webometrics przeprowadzonego przez hiszpańską organizację CSIC. </strong>Tylko dwie polskie uczelnie znalazły się wśród 500 najlepszych na świecie - Uniwersytet Jagielloński i Politechnika Wrocławska.

Światowy Ranking Uczelni Webometrics (Webometrics Ranking of World's Universities) jest przygotowywany dwa razy w roku przez Najwyższą Radę Badań Naukowych w Madrycie (Consejo Superior de Investigaciones Cientificas - CSIC) - największą hiszpańską organizację przeprowadzającą badania.

W tym roku ranking Webometrics objął ponad 12 tys. szkół wyższych na całym świecie, w tym ponad 400 z całej Polski. Najlepszymi szkołami wyższymi świata okazały się tym razem amerykańskie Massachusetts University of Technology (MIT) oraz Uniwersytet Harvarda i Uniwersytet Stanforda.

Według tego zestawienia, UJ uplasował się na 371. miejscu, a PWr - na 430. Od poprzedniego zestawienia, w czerwcu 2010 roku, UJ spadła o 8 pozycji, a PWr awansowała o 41 miejsc.

Zgodnie z zasadami tworzenia rankingów, pierwsza pięćsetka jest np. podstawą do wyliczenia siły akademickiej kraju. Polska w tym zestawieniu zajęła 39. miejsce.

Wśród polskich szkół w najnowszym rankingu kolejne miejsca zajęły: Uniwersytet Wrocławski (548. miejsce), Akademia Górniczo-Hutnicza (549.miejsce), Uniwersytet Adama Mickiewicza (562. miejsce) i Uniwersytet Warszawski (589. miejsce). W pierwszym tysiącu najlepszych uczelni znalazło się 16 polskich szkół wyższych.

Ranking Webometrics kładzie nacisk przede wszystkim na komunikację uczelni za pośrednictwem internetu. Nie skupia się więc na analizowaniu osiągnięć naukowych, ale bazuje raczej na materiałach udostępnianych w internecie przez poszczególne uczelnie. Pod uwagę są brane m.in. rozwój komunikacji między naukowcami w sieci, np. za pomocą wydawnictw internetowych, czy repozytoriów wiedzy, znaczenie przedsięwzięć typu Open Access, aktywność uczelni i naukowców w sieci, pozycjonowanie stron uczelni w sieci.

Ranking można znaleźć na stronie: http://www.webometrics.info

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera