Uczelnie i instytucje

Prof. Skarżyński: musimy pokazać osiągnięcia naukowe politykom i społeczeństwu

25.11.2024. Prof. Henryk Skarżyński. PAP/Paweł Supernak
25.11.2024. Prof. Henryk Skarżyński. PAP/Paweł Supernak

Musimy pokazać osiągnięcia naukowe politykom i społeczeństwu – powiedział w niedzielę prof. Henryk Skarżyński podczas otwarcia trzeciego kongresu „Nauka dla Społeczeństwa”. Wydarzenie trwa w dniach 25-26 maja w Warszawie i Kajetanach.

Jak powiedział w Auli Wielkiej Politechniki Warszawskiej prof. Henryk Skarżyński, twórca i dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach oraz Światowego Centrum Słuchu, dzięki osiągnięciom nauki rozwija się wiele dziedzin życia codziennego. Jednak jego zdaniem Polska jest dziś jednak zainteresowana innymi wydarzeniami i nikt nie mówi o nauce – poza samymi naukowcami.

„Musimy pokazać, że osiągnięć naukowych jest dużo, pokazać je politykom, ale pokazać również społeczeństwu, by zachęcić do rozumienia współczesnej nauki, możliwości, które nauka daje dla rozwoju społeczeństwa i każdego obywatela” – podkreślił.

„Marzy mi się, żebyśmy do nauki dla społeczeństwa dołączyli też społeczeństwo dla nauki, bo nauka ma wiele potrzeb” – przyznał podczas otwarcia kongresu rektor Politechniki Warszawskiej prof. dr hab. inż. Krzysztof Zaremba.

Obecna na wydarzeniu wiceprezes Polskiej Akademii Nauk prof. Natalia Sobczak również przekonywała, że nie ma rozwoju społeczeństwa bez rozwoju nauki, zwłaszcza badań podstawowych.

Kongres „Nauka dla Społeczeństwa” to ogólnopolskie wydarzenie, które pokazuje, że nauka w Polsce to nie tylko badania w laboratoriach, ale realne rozwiązania mające wpływ na życie obywateli, rozwój gospodarki i jakość funkcjonowania państwa. W kongresie bierze udział ponad 100 instytucji i zespołów badawczych. Ich przedstawiciele zaprezentują ok. 60 projektów, które już dziś działają w edukacji, medycynie, rolnictwie, energetyce, ochronie środowiska, administracji publicznej i obronności.

Niektóre prezentowane podczas kongresu osiągnięcia trafią na listę stu najważniejszych wdrożeń naukowych, którą stworzy grupa ekspertów. Te innowacje o kluczowym znaczeniu dla rozwoju polskiej nauki i gospodarki znajdą się w katalogu najważniejszych wdrożeń naukowych XXI w., który zostanie przekazany Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Kongres jest dostępny dla wszystkich – stacjonarnie i online. Program i link do transmisji można znaleźć na stronie kongresu (https://nauka-dla-spoleczenstwa.pl).

abu/ wj/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 13.05.2025. Przewodnictwo Polski w Radzie UE. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek na konferencji EU Innovation Journey'25, w Warszawie. PAP/Piotr Nowak

    Minister Kulasek: UE ma zasoby, by być liderem innowacji

  •  Warszawa, 12.05.2025. Przewodnictwo Polski w Radzie UE. Dyrektor agencji SME Keith Sequeira podczas otwarcia międzynarodowej konferencji EU Innovation Journey'25 w centrum konferencyjnym The Tides w Warszawie, 12 bm. Wydarzenie gromadzi liderów deep tech i kluczowych graczy w dziedzinie innowacji, a jego celem jest opracowanie rozwiązań służących zmniejszeniu luki innowacyjnej w Europie. PAP/Piotr Nowak

    Konferencja “Innovation Journey”/ Innowacje ważne dla UE jak nigdy wcześniej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera