W południowej Anglii odkryto rzymską drogę sprzed ponad 1600 lat

Podczas prac leśnych prowadzonych w hrabstwie Dorset w południowej Anglii odkryto pozostałości rzymskiego traktu sprzed 1600 lat - informuje serwis internetowy Dorset Echo. <br /><br />

Fragmenty drogi odsłonięto podczas wycinki w Lesie Puddletown. O odkryciu natychmiast powiadomiono Angielskie Dziedzictwo czyli agencję rządową opiekującą się zabytkami w Anglii.

Po zbadaniu okazało się, że odsłonięto fragment rzymskiego traktu o szerokości 26 metrów. Był on kombinacją brukowanej drogi do szybkiego przemarszu wojsk w środkowej części oraz ubitych poboczy, którymi pędzono stada zwierząt.

Zdaniem naukowców, odkryta droga to część rzymskiego traktu Ackling Dyke, który łączył rzymskie miasto Sorviodunum (dzisiejsze miasto Salisbury w hrabstwie Wiltshire) z fortem Rzymian Isca Dumnoniorum (dzisiejsze miasto Exeter w hrabstwie Devon).

Jak powiedział Peter Wilson z agencji Angielskie Dziedzictwo, rzymskie drogi budowane były dla wzmocnienia wojskowej i cywilnej władzy Rzymian w nowo podbitych prowincjach.

Według badaczy, znalezisko w Lesie Puddletown świadczy o dużych możliwościach i determinacji Rzymian w konsolidacji nowych terytoriów z wcześniej zajętymi obszarami. Solidna budowa pozwoliła zaś drodze przetrwać 1600 lat po wycofaniu się Rzymian z Brytanii.

Na miejscu znaleziska trwają prace przy oczyszczaniu pozostałości drogi i przekształceniu jej w pomnik dziedzictwa kulturowego. JOT

PAP - Nauka w Polsce

agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    WHO: szczepienia zapobiegły 154 mln przedwczesnych zgonów w ostatnich 50 latach

  • 24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Tajkonauci z misji Shenzhou-19 wrócili na Ziemię z jednodniowym opóźnieniem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera