<strong>Interaktywną wystawę, pokazującą w prosty sposób jak pozyskuje się energię w elektrowniach atomowych </strong>otwarto w poniedziałek w Szczecinie. Wystawa ma oswoić społeczeństwo z zagadnieniem energii jądrowej - powiedział PAP prof. Jerzy Stelmach z Uniwersytetu Szczecińskiego.
Wystawa ma na celu przybliżenie, jak pozyskuje się energię z jądra atomowego, jak działa elektrownia, co robi się z odpadami radioaktywnymi. Składają się na nią zarówno plansze ilustrujące procesy fizyczne jak i liczne eksperymenty i zabawy. Zwiedzający mogą m.in. sami zbudować jądro uranu z magnesów czy dokonać pomiaru licznikiem promieniowania materiałów pobranych z otaczającego nas środowiska takich jak np. cegły, sól. Prezentowane są też różnice między elektrownią jądrową a elektrownią konwencjonalną oraz sposoby zapewnienia bezpieczeństwa w elektrowni jądrowej.
Stelmach powiedział, że otwarcie współfinansowanej przez Ministerstwo Gospodarki wystawy to wynik działań na rzecz rozwoju energii jądrowej w Polsce "Niewykluczone, że właśnie w woj. zachodniopomorskim zostanie taka elektrownia wybudowana. Uczymy społeczeństwo, że naprawdę nie ma czego się bać" - zaznaczył.
Organizatorzy podkreślają, że wystawa w szczecińskim Domu Marynarza przeznaczona jest dla zwiedzających w każdym wieku. Przedszkolaki mogą zdobyć pierwsze informacje, a ludzie dorośli poszerzyć swoją wiedzę.
PAP - Nauka w Polsce
szt/abe/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.