Hańcza, najgłębsze jezioro w Polsce zamarzło jak nigdy dotąd w grudniu. To ponad miesiąc wcześniej niż zwykle - poinformowała PAP dyrektor Suwalskiego Parku Krajobrazowego Teresa Świerubska.
To, że jezioro Hańcza zamarzło wcześniej niż zwykle jest efektem silnych mrozów, które panują na Suwalszczyźnie od końca listopada. W ciągu dnia jest - 10 do - 13 st. C. a w nocy ok. - 20 stopni C.
Jezioro Hańcza ma 108,5 metra głębokości. Zamarza najpóźniej spośród wszystkich jezior Północno-Wschodniej Polski. W niektórych latach w ogóle na jeziorze nie było lodu.
"W ubiegłym roku Hańcza zamarzła bardzo szybko, bo już na początku stycznia, ale w tym roku stało się to jeszcze szybciej - bo w połowie grudnia. Zwykle działo się to na przełomie stycznia i lutego" - powiedziała Świerubska.
"Lód nie jest jeszcze najmocniejszy, przykryła go warstwa śniegu. Poruszanie się po lodzie nie jest więc jeszcze zbyt bezpieczne, tym bardziej, że Hańcza zamarza bardzo nierówno. Największe głębie zamarzają najpóźniej" - dodała Świerubska.
Jezioro Hańcza położone jest na Pojezierzu Wschodniosuwalskim, na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego i jest w całości objęte ochroną, jako rezerwat przyrody. Jego głębokość wynosi według różnych danych: 108,5 m, 111,5 lub 113 m. Ma powierzchnię 304 hektarów Jest to jedno z największych jezior na Suwalszczyźnie. Wody jeziora Hańcza są bardzo czyste. BUR
PAP - Nauka w Polsceabe/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.