
W Goebekli Tepe w południowo-wschodniej Turcji archeolodzy odkryli miejsce kultu sprzed jedenastu tysięcy lat. Jest to najstarszy znany nam dzisiaj pomnik dziejów ludzkości. Odkrycia dokonał zespół dr. Klausa Schmidta, archeologa z Niemieckiego Instytutu Archeologicznego. <strong>W książce "Budowniczowie pierwotnych świątyń. Zagadkowy ośrodek kultu myśliwych z epoki kamienia. Odkrycia archeologiczne na Goebekli Tepe" Schmidt przybliża historię odkrycia i historię ludzi, którzy żyli kilka tysięcy lat przed najstarszymi źródłami pisanymi.</strong>
Jak deklaruje niemiecki archeolog, książka łączy wyniki badań archeologicznych z wrażeniami osobistymi. Nie stanowi kompendium aspirującego do fachowego wyczerpania tematu. Ma raczej zapewnić zarówno informację, jak i rozrywkę.
Opowieść Schmidta to połączenie szerokiej wiedzy o dawnych kulturach Bliskiego Wschodu z fascynującą relacją z pracy archeologa.
"Wykopaliska na Goebekli Tepe potwierdzają sformułowaną już na początku tego przedsięwzięcia ocenę, że na obecnym etapie badań jest to miejsce nieporównywalne z żadnym innym. Jest to pomnik dziejów ludzkości, który przypuszczalnie w niedalekiej przyszłości uzyska tytuł +dziedzictwa kultury światowej+" - pisze o odkryciach Klaus Schmidt.
Jak podkreśla, ta ocena nie bierze się z nadmiaru radości odkrywcy i z pewnością nie przecenia znaleziska. Jest adekwatna. Przeprowadzone w tym miejscu wykopaliska dokumentują jedną z najbardziej znaczących przemian w historii, którą mniej więcej przed stuleciem Gordon Childe określił hasłem "rewolucji neolitycznej". Polegała ona na przejściu społeczeństwa łowców i zbieraczy na poziom kulturowy osiadłych rolników i hodowców bydła.
PAP - Nauka w Polsce
esz/ agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.