<strong>Miesięcznik "Sprawy Nauki" - po półtorarocznym ukazywaniu się tylko w formie cyfrowej, jako portal www.sprawynauki.edu.pl - osiągnął ponad pół miliona odsłon.</strong> Zdaniem redaktor naczelnej SN Anny Leszkowskiej - biorąc pod uwagę zarówno niełatwą tematykę pisma, jak i sytuację materialną nauki w Polsce, a w związku z tym malejące zainteresowanie nauką - jest to wynik optymistyczny.
Pismo - jak wyjaśnia Leszkowska - tworzą zarówno dziennikarze naukowi, jak i naukowcy, także młodsi, prowadzący ciekawe badania, warte upowszechniania.
SN ma charakter publicystyczny, nakierowany głównie na powiązania nauki z życiem społecznym i politycznym, acz w każdym numerze dotyka także spraw z obszaru organizacji nauki w Polsce, co w dobie reformowania tego obszaru jest dodatkowym, cennym głosem części środowiska niezależnego politycznie - dodaje redaktor naczelna.
W każdym numerze są artykuły - zwłaszcza wywiady z wybitnymi postaciami polskiego życia naukowego - które zyskują niekiedy szczególnie duże rzesze czytelników, jak z prof. Tadeuszem Kowalikiem ("Niespodzianki są możliwe" - nr 4/10, dotyczącym negatywnych efektów przemian politycznych w Polsce po \\'89 roku), czy dr. Pawłem Okołowskim (o percepcji twórczości Lema w Polsce - nr 6/10). Podobnie może stać się - jak mówi redaktor naczelna - z obszerną rozmową z prof. Krzysztofem Jasieckim z IFiS PAN", opublikowaną w najnowszym, grudniowym wydaniu miesięcznika, zatytułowaną "Nasze tygrysy". Prof. Jasiecki opowiada w niej o wynikach przeprowadzonych przez siebie pionierskich badań na temat najbogatszych polskich menadżerów.
PAP - Nauka w Polsce, Waldemar Pławski
agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.