Honorowe Złote Mikrofony dla profesorów Andrzeja Markowskiego i Łukasza Turskiego

Prof. dr hab. Łukasz A. Turski otrzymał Honorowy Złoty Mikrofon „za pomysł Pikniku Naukowego i propagowanie nauki na wszystkich antenach Polskiego Radia”. Foto: PAP/Tomasz Gzell
Prof. dr hab. Łukasz A. Turski otrzymał Honorowy Złoty Mikrofon „za pomysł Pikniku Naukowego i propagowanie nauki na wszystkich antenach Polskiego Radia”. Foto: PAP/Tomasz Gzell

W tym roku<strong> Honorowe Złote Mikrofony Polskie Radio</strong> przyznało dwóm popularyzatorom nauki - <strong>prof.</strong> <strong>Andrzejowi Markowskiemu </strong>za propagowanie polszczyzny oraz <strong>prof. Łukaszowi Turskiemu </strong>za pomysł Pikniku Naukowego i popularyzowanie nauki w radiu.

Prof. Andrzej Markowski otrzymał Honorowy Złoty Mikrofon "za wybitne osiągnięcia w propagowaniu pięknej polszczyzny na wszystkich antenach Polskiego Radia". Markowski jest wybitnym językoznawcą, przewodniczącym Rady Języka Polskiego. Wykłada na Uniwersytecie Warszawskim i na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Jest autorem licznych słowników.

Na antenie Polskiego Radia Andrzej Markowski brał udział w audycjach poświęconych zagadnieniom lingwistycznym.

Prof. Łukaszowi Turskiemu Honorowy Złoty Mikrofon przyznano "za pomysł Pikniku Naukowego i propagowanie nauki na wszystkich antenach Polskiego Radia". Turski jest fizykiem z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN. Wykłada na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, jest także przewodniczącym Rady Programowej Centrum Nauki Kopernik.

Prof. Turski wraz z Robertem Firmhoferem oraz Krystyną Kępską-Michalską był pomysłodawcą Pikniku Naukowego Polskiego Radia. Impreza odbywa się regularnie od 1997 r. i jest jedną z największych w Europie wydarzeń plenerowych popularyzujących naukę.

Złote Mikrofony to nagrody przyznawane dziennikarzom i twórcom za dorobek, mistrzostwo warsztatu i zasługi dla Polskiego Radia. Honorowe Mikrofony są przyznawane okazjonalnie od 2002 roku. Otrzymują je osobowości radiowe - pracownicy i współpracownicy Polskiego Radia - za wybitne zasługi dla radia publicznego. Członków Kapituły Złotego Mikrofonu powołuje Zarząd Polskiego Radia spośród laureatów poprzednich konkursów, reprezentujących wszystkie rodzaje działalności radiowej. W tym roku Kapituła obradowała pod przewodnictwem Janusza Kukuły, dyrektora Teatru Polskiego Radia.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe

    Gra DEGRADATOR na podium międzynarodowego konkursu gier edukacyjnych

  • 25.03.2021. Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie. PAP/Darek Delmanowicz

    Podkarpackie/ W piątek Nocne Spotkania z Nauką na Politechnice Rzeszowskiej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera