
<strong>Nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka ukazała się publikacja "Karafka La Fontaine'a". Dwutomowa pozycja - dziewiąty i dziesiąty tom z serii "Melchior Wańkowicz. Dzieła" - to książka o pasji życiowej Melchiora Wańkowicza czyli pisarstwie. </strong>W pełnej anegdot i cytatów pracy autor opisuje od podstaw warsztat dziennikarski i pracę reportera. Pokazuje, jaką funkcję spełnia reporter i jaka jest filozofia dziennikarskiego zawodu. Jest to rozprawa o korzeniach i gatunkach wszelkiego pisarstwa, które narodziło się z ludzkiej potrzeby opowiadania innym o swoich przeżyciach i uczuciach.
"Karafka La Fontaine\\'a" to ostatnie dzieło pisarza wydane za jego życia. Jak podkreślał, wyrosło ono organicznie - z drobniejszych prac, a ziarnkiem gorczycznym, z którego wyrosła była propozycja Ośrodka Badań Prasoznawczych napisania o reportażu do numeru jubileuszowego. Książka ta według autora nie jest ani historią pisarstwa, ani wyczerpującym studium na jakikolwiek temat. "Jest jedynie i wyłącznie odbiciem pewnych przemyśleń, nawet nieraz sprzecznych. Wszystkie fakty, cytaty - to tylko przykłady ilustrujące moje tezy. Wystarczy, jeśli dla ich poparcia biorę jeden lub kilka przykładów ilustrujących moja myśl" - podkreślał Wańkowicz.
Pierwszy tom "Karafki La Fontaine\\'a" ukazał się w 1972 r. nakładem Wydawnictwa Literackiego. Kolejne wydania nakładem tego samego wydawcy opublikowano w 1974 i 1983 r. Drugi tom Wydawnictwo Literackie wydało w 1981 r.
***
Melchior Wańkowicz (1892-1974) - wybitny polski pisarz, nazywany królem polskiego reportażu, jedna z największych indywidualności polskiej literatury XX wieku.
Był założycielem i współwłaścicielem wydawnictwa "Rój". Wydawał książki Zofii Kossak, Marii Kuncewiczówny, Juliana Tuwima, Ksawerego Pruszyńskiwgo.
W 1939 roku po wybuchu wojny wyjechał do Rumunii. Potem przebywał na Cyprze, w Palestynie, Iranie, Egipcie, Syrii i Libanie. W latach 1944-46 był korespondentem wojennym II Korpusu generała Andersa. Gromadził wówczas materiały do słynnego reportażu "Bitwa o Monte Cassino".
W latach 1949-58 przebywał w USA, potem wrócił do kraju. W związku z Listem 34 w 1964 roku został aresztowany pod zarzutem przekazywania za granicę materiałów szkalujących Polskę Ludową. W więzieniu spędził pięć tygodni, otrzymał wyrok dwóch lat więzienia. Władze liczyły na upokorzenie pisarza i jego prośbę o ułaskawienie ze względu na "zły stan zdrowia". Wańkowicz zgłosił się jednak do odbywania kary. Jego proces odbił się szerokim echem w świecie. W obronie pisarza stanął amerykański PEN Club i senator Robert Kennedy. Władze najpierw wstrzymały wykonanie wyroku, a potem karę zawieszono.
Dopiero w 1990 roku, w procesie rehabilitacyjnym Sąd Najwyższy wydał wyrok uniewinniający pisarza.
PAP - Nauka w Polsce, ESZ
agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.