J. Burke "Przyczyny i skutki. Niezwykłe początki współczesnego świata"

Co mają ze sobą wspólnego atak na Trypolis i paluszki rybne, mistyfikacja literacka i transplantacja organów, bitwa pod Trafalgarem i laser, butelka lejdejska i folia do żywności lub też sanskryt i cybernetyka? Odpowiedzi m.in. na takie pytania szuka <strong>James Burke</strong> w książce <strong>&quot;Przyczyny i skutki. Niezwykłe początki współczesnego świata&quot;</strong>. Publikacja ukazała się nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka.

James Burke przekonuje, że w naszym pozornie uporządkowanym obrazie przeszłości pominięto jeden niezwykle istotny czynnik - rolę przypadku. Często dzięki właśnie przypadkowym spotkaniom, zasłyszanym mimowolnie informacjom dochodzi do przełomowych odkryć, które zmieniają bieg historii i są postrzegane później jako efekt wytrwałego dążenia ludzkości do osiągnięcia ustalonego celu.

Jeszcze częściej - zdaniem autora - mamy do czynienia z sytuacją odwrotną, gdy zdawałoby się bardzo obiecujące dzieło czy rozwiązanie techniczne okazuje się ślepym zaułkiem donikąd nie prowadzącym.

"Wszystko jest ze sobą powiązane. W tej chwili, gdy czytacie te słowa, ktoś, o kim nigdy nie słyszeliście, robi właśnie coś, co wcześniej czy później zmieni wasze życie. A w ciągu najbliższych dwudziestu czterech godzin również i wam zdarzy się zrobić coś, co wpłynie na innych. Nikt z nas nie może się uchroni przed wirem i falowaniem zbiegów okoliczności, które wpływają na nasze poczynania na wszystkich poziomach, od chromo dynamiki kwantowej po malowanie domu" - pisze Burke.

Dodaje, że w przeszłości takie fale rozchodziły się wolniej, bo ludzi było mniej i środki łączności nie były tak szybkie, jak teraz. Sam proces wyglądał jednak zasadniczo tak samo, jak obecnie. Według autora, żadna decyzja ani żaden przebieg zdarzeń nie są wolne od wpływu przypadku.

Książkę należy czytać według zaproponowanego przez Burke\\'a klucza.

"Każdy rozdział rozpoczyna się od fragmentu opisującego fakt, który wyzwolił następujące po nim równoległe wątki zdarzeń. Na kolejnych lewych stronach rozwija się treść wątku pierwszego, aż do napisu +Koniec wątku pierwszego+" - wyjaśnia autor. W tym momencie nie należy przewracać jeszcze kartki, aby poznać zakończenie rozdziału, chyba, że - pisze Burke - czytelnik należy do ludzi, którzy lubią zaglądać na koniec książki i jeszcze przed rozpoczęciem lektury kryminału dowiedzieć się, kto zabił. Należy więc wrócić na początek rozdziału i przeczytać tym razem wątek drugi, który zapisano na prawych stronach, aż do napisu "Koniec wątku drugiego". Potem zaś przeczytać zakończenie rozdziału. "Procedurę należy powtarzać według potrzeb albo aż do napadu senności" - radzi autor.

***

James Burke to brytyjski historyk nauk, autor wielu bestsellerów, m.in. "Skojarzeń" oraz "The Knowledge Web" i "Circles". Przez sześć lat pisał felietony do "Świata Nauki", a także wymyślił, wyreżyserował i sam poprowadził serię telewizyjnych programów Connections 3 dla kanału edukacyjnego The Learning Channel. NASA, MIT, IBM, Microsoft, Parlament Europejski i World Affairs Council zapraszają Jamesa Burke\\'a do wygłaszania wykładów poświęconych technice i zmianom zachodzącym w społeczeństwie. ESZ

PAP - Nauka w Polsce

agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera