Masaż serca skuteczniejszy w ratowaniu życia niż sztuczne oddychanie

Wbrew przyjętym od wielu lat poglądom, podczas udzielania pierwszej pomocy przez nieprofesjonalistę masaż serca jest znacznie skuteczniejszy od oddychania usta-usta - informuje "New England Journal of Medicine".

Dwa niezależne badania nie wykazały, by sam masaż serca dawał gorsze wyniki, jeśli chodzi o przeżycie niż masaż serca w połączeniu z oddychaniem usta-usta. Jak się okazało, w przypadku osób bez przygotowania medycznego samo uciskanie klatki piersiowej było równie skuteczne (przeżyło 12,5 proc. ratowanych) co uciskanie w połączeniu z wdmuchiwaniem powietrza do płuc (11 proc.)- przy czym to pierwsze jest łatwiejsze do nauczenia i wykonania.

Wiele osób boi się bakterii lub uważa, że sobie nie poradzi ze sztucznym oddychaniem, toteż w ogóle nie podejmuje się resuscytacji. Tymczasem wystarczy umieścić dłonie na środku klatki piersiowej i uciskać 100 razy na minutę.

Już w roku 2008 American Heart Association odchodząc od wieloletniej tradycji i opierając się na badaniach dotyczących ludzi oraz zwierząt zaleciła odejście od sztucznego oddychania i wprowadzenie resuscytacji opierającej się tylko na uciskaniu na mostek z częstotliwością 100 razy na minutę. Obecne badania potwierdzają słuszność tej decyzji.  PMW

PAP - Nauka w Polsce

tot/ jbr/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Mars mógł mieć płynne jądro, uważają naukowcy

  • Fot. Adobe Stock

    Perseverance dostarczył nowych wskazówek odnośnie przeszłości Marsa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera