W Gdańsku spotykają się twórcy i redaktorzy Wikipedii

<strong>Kilkaset osób z całego świata przyjechało do Gdańska na Wikimanię 2010 - doroczny światowy zlot użytkowników, administratorów, programistów i osób uczestniczących w różnego rodzaju projektach wiki. </strong>Impreza - po raz pierwszy goszcząca w Polsce - rozpoczęła się 9 lipca i potrwa trzy dni.

Głównym punktem programu będzie konferencja z udziałem przedstawicieli ponad 40 krajów. Uczestnicy spotkania będą mówić o różnorodnych projektach związanych z najpopularniejszą na świecie encyklopedią internetową. Tematem wystąpień i debat będą m.in. także kwestie związane z cenzurą treści w internecie.

Centralnym miejscem wszystkich imprez będzie Centralne Muzeum Morskie oraz gmach Filharmonii Bałtyckiej. Podczas spotkania Gdańsku zaplanowano m.in. pokaz filmu dokumentalnego o Wikipedii, w którym o jej historii opowiadać będzie jej inicjator Jimmy Wales oraz koncert z okazji dziesiątej rocznicy śmierci Władysława Szpilmana.

To już szósta edycja tej imprezy. W poprzednich latach Wikimania była organizowana we Frankfurcie nad Menem (2005), w Cambridge (2006), Taipei (2007), Aleksandrii (2008) i Buenos Aires (2009). Gdańsk wygrał konkurs na Wikimanię 2010 pokonując Oxford, Amsterdam, Montpellier, Stambuł i Kopenhagę.

Organizatorem tegorocznej Wikimanii jest Stowarzyszenie Wiki w Polsce oraz Wikimedia Foundation Inc., amerykańska organizacja utworzona w 2003 roku w celu wspierania rozwoju projektów opartych na idei wiki.

Szczegóły na temat spotkania można znaleźć na stronie: www.wikimania2010.pl.

PAP - Nauka w Polsce, Waldemar Pławski

agt/ kap/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 07.11.2019. Prof. dr hab. Włodzisław Duch. PAP/Tytus Żmijewski

    Prof. Duch: Rozwój sztucznej inteligencji grozi powierzchownym myśleniem

  • 25.11.2024. Prof. Henryk Skarżyński. PAP/Paweł Supernak

    Prof. Skarżyński: musimy pokazać osiągnięcia naukowe politykom i społeczeństwu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera