Leopard Zakumi maskotką MŚ

Pewna siebie, dumna, ale gościnna i serdeczna - taka ma być maskotka rozpoczynających się 11 czerwca w RPA piłkarskich mistrzostw świata. Zakumi - bo tak nazwano leoparda w spodenkach - ma symbolizować kulturę całego kraju.

Szeroki uśmiech, który przez miesiąc nie zniknie z jego twarzy, ma oznaczać radość z pierwszego mundialu na Czarnym Lądzie, a jego wielkie, okrągłe oczy mają wzbudzić zaufanie - nie tylko u dzieci.

Maskotki mistrzostw świata, które po raz pierwszy pojawiły się w Anglii w 1966 roku, są po to, by jednoczyć i tworzyć atmosferę. Zakumi, leopard w zielonych szortach i napisem "South Africa 2010", też tego chce.

Ale dlaczego właśnie Zakumi? Za literami "ZA" kryje się nazwa państwa - po polsku RPA. "Kumi" oznacza w wielu językach symboliczną dla piłki nożnej liczbę dziesięć. Na głowie włosy ma zielone - tak jak murawa na stadionach.

Już 626 dni przed pierwszym gwizdkiem sędziego Zakumi pokazał się światu. Sekretarz generalny FIFA Jerome Valcke zapewnił wówczas, że kibice, piłkarze, ale i telewidzowie będą mieli przez cały czas "niezły ubaw" z maskotką, której rok urodzenia datuje się na 1994.

"Jest młody, pełen życia, mądry i ciekawy świata - prawdziwy przykład dla młodzieży i dorosłych. Nie tylko w naszym kraju" - dodał przewodniczący Komitetu Organizacyjnego, Danny Jordaan.

Mistrzostwa świata w piłce nożnej rozpoczną się w RPA 11 czerwca i potrwają miesiąc. MAR

PAP - Nauka w Polsce

kap

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera