Zakończył się X Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi

X Festiwal Nauki w Łodzi. Foto: Robert Kamiński
X Festiwal Nauki w Łodzi. Foto: Robert Kamiński

<strong>26 kwietnia w Teatrze im. S. Jaracza w Łodzi odbyło się uroczyste zakończenie X Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki</strong>. &quot;Pomimo opóźnienia promocji, z uwagi na tragedię w Smoleńsku, tegoroczny Festiwal cieszył się, co najmniej takim zainteresowaniem, jak ubiegłoroczny&quot; - powiedział PAP dyrektor Biura Festiwalu, dr Edward Karasiński.

Dyrektor dodał, że impreza ma też szczęście do pogody. "Cztery ostatnie Pikniki Naukowe, organizowane pod wielkim namiotem, odbyły się przy dobrej aurze. Pogoda pozwoliła na wystawienie przez Wydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej wspólnie z Łódzkim Okręgowym Związkiem Żeglarskim dziewięciometrowego jachtu z żaglem, wykonanym z włókien sztucznych" - zauważył.

Aura nie przeszkodziła też w zwiedzaniu z przewodnikiem Ogrodu Botanicznego i Palmiarni - podczas dni otwartych 24-25 kwietnia. Zwiedzający mogli zobaczyć miejsca na co dzień nie dostępne.Pogoda sprzyjała również organizacji wycieczek do łódzkich parków, cmentarzy, zabytków architektury fabrycznej i pałacowej, zwiedzaniu muzeów i uczelni.

"Tłumy zwiedzających oblegały uczelniane pracownie chemiczne i fizyczne, które również można było obejrzeć w trakcie trwania Festiwalu" - poinformował dr Karasiński.

Największą liczbę imprez zorganizowały Politechnika Łódzka, Uniwersytet Łódzki i Uniwersytet Medyczny.

"Trzeba też podkreślić wkład Akademii Muzycznej, która zorganizowała koncert inauguracyjny i doskonały występ łódzkich chórów akademickich" - zwrócił uwagę dyrektor Karasiński.

W ramach Festiwalu zorganizowano również w Łódzkim Towarzystwie Naukowym debatę "Prezydenci o Łodzi", na którą zaproszono obecnego i byłych prezydentów miasta Łódź, którzy mieli możliwość nie tylko wymienić się problemami, ale i spotkać się towarzysko.

Poza tym, w czasie dwudniowego Pikniku Naukowego można było m.in. obejrzeć wybuchowe pokazy chemiczne, zobaczyć zabawki fizyczne, wyizolować DNA z cebuli, sprawdzić, jaką rolę odgrywa biotechnologia w kryminalistyce, zobaczyć jak krzepnie krew, ubrać manekiny w kreacje z papieru i przekonać się, co w sobie zawiera coca-cola.

"Chciałbym by X Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki stał się kroplą, która będzie drążyła umysł zwiedzających i pobudziła ich do pogłębiania wiedzy w kierunku tego, co zdążyli tu zaobserwować" - podsumował dr Karasiński.

PAP - Nauka w Polsce, Małgorzata Nowak

agt/ kap/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 21.06.2024 PAP/Art Service

    Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon odwiedziło ponad 102 tys. gości; w planach planetarium

  • Fot. Adobe Stock

    Popularyzator astronomii: po prostu patrzmy w niebo

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera