Trzęsienie ziemi w Chile spowodowało przesunięcie kilku miast w Ameryce Południowej

Ostatnie trzęsienie ziemi w Chile spowodowało przesunięcie się miasta Concepcion przynajmniej o 3 metry na zachód. Zmieniło też położenie innych miast Ameryki Południowej po Brazylię i Falklandy - informuje w komunikacie prasowym Stanowy Uniwersytet Ohio.

Wstępne pomiary zgromadzone przez badaczy z czterech uniwersytetów i wielu agencji naukowych w Chile rysują pełniejszy obraz, jaki kryje się za ostatnim wstrząsem o sile 8,8 stopni w skali Richtera, piątym na liście największych trzęsień od czasu wynalezienia instrumentów do pomiarów wstrząsów sejsmicznych - czytamy w komunikacie.

Stolica Argentyny Buenos Aires znajdująca się po przeciwnej stronie kontynentu, na którym wystąpiło epicentrum trzęsienia, przesunęła się o jeden cal na zachód. Z kolei stolica Chile - Santiago przemieściła się o około 11 cali na południowy zachód. Znacząco przesunęły się też miasta Valparaiso i Mendoza w Argentynie.

Epicentrum trzęsienia miało miejsce w regionie Ameryki Południowej należącej do tzw. pierścienia ognia, aktywnego sejsmicznie rejonu okrążającego Pacyfik. Wzdłuż tej linii płyty tektoniczne przemieszczają się, naciskając jedna na drugą w tzw. strefach uskoków tektonicznych. Chile leży w jednym z najbardziej aktywnych sejsmicznie regionów Ziemi, ponieważ płyta Nazca wciska się tam pod Amerykę Południową przesuwając się z prędkością 10 cm rocznie. KRF

PAP - Nauka w Polsce

kap

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    WHO: szczepienia zapobiegły 154 mln przedwczesnych zgonów w ostatnich 50 latach

  • 24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Tajkonauci z misji Shenzhou-19 wrócili na Ziemię z jednodniowym opóźnieniem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera