Historia i kultura

Słup milowy z XII w. będzie odnowiony

<strong>Unikatowy w skali kraju i Europy XII-wieczny słup milowy w Koninie (Wielkopolska) zostanie w tym roku odrestaurowany </strong>- poinformował PAP Andrzej Łącki z miejscowego magistratu.

Słup jest najstarszym zachowanym znakiem drogowym w Polsce. "Podobno o wiele mniejszy jest jeszcze na terenie Włoch. Ten koniński ma 2,5 m wysokości. Wyznaczał połowę drogi z Kalisza do Kruszwicy" - twierdzi Łącki.

Kamienny słup nie był czyszczony od wielu lat i coraz bardziej zarastał mchem. Już dziś trudno jest odczytać oryginalny napis z 1151 r. Główną przyczyną zarastania mchem jest brak światła, powodowany przez rosnące wokół drzewa i krzewy.

Słup zostanie nie tylko oczyszczony, ale odsłonięty. Prawdopodobnie konary niektórych drzew zostaną przycięte. Łącki podał, że zakres prac i ich koszt przygotowali już dla miasta specjaliści z Torunia.

"Prace renowacyjne rozpoczną się, gdy będzie sucho i ciepło. W budżecie miasta zarezerwowano na nie 24 tys. zł" - powiedział.

Słup jest najstarszym zabytkiem Konina. Stoi w starej części miasta, przy konińskiej farze. ZAK

PAP - Nauka w Polsce

kap

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Ekspert: Koronację Bolesława Chrobrego można porównać do wejścia Polski do UE

  • Rekonstrukcja "skandynawskiego pasa". Z wyjątkiem szklanego paciorka (3), wszystkie artefakty wykonane są z żelaza (fotografia: R. Fortuna; zdjęcie rentgenowskie: A. Jouttijärvi; rysunek: A. Kuzioła)"

    Badania najstarszego cmentarzyska Bornholmu wskazują na kluczową rolę wyspy w epoce żelaza

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera