<strong>Nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka ukazała się książka "Na tropach Wańkowicza... po latach" Aleksandry Ziółkowskiej-Boehm. Autorka zastanawia się w niej nad mitem powstałym wokół Wańkowicza, dzieli się także własnymi spostrzeżeniami z pracy z autorem legendarnej "Bitwy o Monte Cassino" w jego ostatnich dwóch latach życia</strong>. W publikacji tematy i sprawy poważne często przeplatają się z lżejszymi, jakby hołdując zasadzie Wańkowicza, że należy dać czytelnikowi odetchnąć". "Teksty składające się na ten tom pisane były w ciągu wielu lat. Są próbą poszukiwania prawdy o Wańkowiczu jako pisarzu, jako człowieku. Różnice tonu - ton serio, analityczny opis, krytyczna bądź ton ironicznego powątpiewania, dystansu wobec legendy pozostałej po pisarzu - są świadectwem nieprostych i wciąż ponawianych usiłowań przybliżenia sobie i innych jego postaci" - pisze we wstępie Ziółkowska-Boehm.
Jak podkreśla autorka, do obecnego wydania dołączone zostały materiały uzyskane w archiwach IPN. "Podjęłam tematy kontrowersyjne, które pojawiły się w ostatnich latach. Jakby nie było końca nie tylko odkrywania, ale i obrony Wańkowicza. Jednocześnie jakby wciąż mało było promowania pisarza, którego twórczość jest cennym dobrem narodowym, a którego życie dostarcza nam inspiracji, czasami wywołuje kontrowersje, ale też mobilizuje do zastanowienia, zmusza do przemyśleń, wywołuje ciekawość" - deklaruje.
Aleksandra Ziółkowska-Boehm to asystentka i współpracowniczka (w latach 1972-74) Melchiora Wańkowicza (1892-1974), redaktorka jego dzieł. Pisarka i eseistka - ma w dorobku kilkanaście książek, m. in.: "Blisko Wańkowicza", "Dreams and Reality", "Kanada, Kanada", "Nie tylko Ameryka". W latach 1977-81 pracowała w Redakcji Repertuaru Teatru TVP. Stypendystka m.in. Oxford Language Centre w Oksfordzie, amerykańskiej Fundacji Kościuszkowskiej i dwukrotnie Fulbrighta. Mieszka w Wilmington w stanie Delaware (USA). Co roku odwiedza Polskę. ESZ
PAP - Nauka w Polsce
agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.