Leszek Woźniak - śpiewający profesor

Źródło:http://portal.prz.edu.pl/pl/
Źródło:http://portal.prz.edu.pl/pl/

<strong>Jestem przekonany, że nie należy ani wiedzy, ani świata szatkować na drobne części składowe, wprost przeciwnie, należy widzieć i wskazywać wzajemne powiązania oraz konsekwencje niedostrzegania wielowątkowych zależności - mówi o swojej pracy naukowej prof. dr hab. inż. Leszek Woźniak. </strong>Organizator <em>Rzeszowskich Festiwali Nauki Techniki i Sztuki </em>jest kandydatem w konkursie &quot;Popularyzator Nauki&quot;, organizowanym przez serwis Nauka w Polsce PAP przy współpracy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

NAUKA, SZTUKA, MUZYKA I ZABAWA - FESTIWAL W RZESZOWIE

Pierwszy Rzeszowski Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki odbył się w 2008 roku, kolejny - rok później. To właśnie tu, pod hasłem "Ekologiczny, estetyczny i etyczny świat" (http://festiwal.portal.prz.edu.pl/ ) połączyli siły naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej, Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz WSK "PZL-Rzeszów" S.A. Uczestnikami obu festiwali - otwartych dla całego środowiska Rzeszowa i Podkarpacia - była młodzież szkół średnich, także studenci, nauczyciele, pracownicy nauki. Obok wykładów prezentowano tu wiele prac plastycznych studentów i pracowników, zorganizowano konkurs na najlepszą fotografię.

Podczas pierwszego festiwalu prof. Woźniak przedstawił wykład pt. "Genetycznie modyfikowana żywność - inna przyszłość czy koniec przyszłości?". W 2009 roku zaplanował i przeprowadził pierwszy w Polsce, a być może i na świecie, wykład w formie operetki, zatytułowany "Oblicza globalizacji", gdzie zaśpiewał m.in. piosenki Budki Suflera, Robertino Loretti, Placido Domingo i inne, przeplatane tekstem i obrazem problemów globalizującego się świata, które, jak się okazuje, można przedstawić śpiewająco.

Bardzo ważnym wydarzeniem drugiej edycji festiwalu była inauguracja - właśnie z inspiracji prof. Woźniaka - Politechniki Dziecięcej, oferującej dzieciom dodatkowe wykształcenie nie tylko techniczne, matematyczne i fizyczne, ale także przyrodnicze i prozdrowotne. Naukowiec aktywnie uczestniczy w popularyzacji wiedzy wśród najmłodszych, prowadząc blok tematyczny zatytułowany "Zdrowe dziecko - zdrowy menadżer w przyszłości". Obok dzieci w wieku od 7 do 12 lat, w wykładach i innych formach zajęć Politechniki Dziecięcej uczestniczyli także rodzice i nauczyciele. Pozwoliło to na wymianę poglądów między dziećmi a równie zaangażowanymi dorosłymi.

Obecnie jest przygotowywany program III Rzeszowskiego Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki.

PIĘKNO W NAUCE

Prof. Woźniak aangażuje się w ochronę przyrody i środowiska. Interesują go skutki melioracji i regulacji rzek, zanieczyszczenia środowiska. Bada metody jego ochrony i proponuje objąć nią kolejne cenne przyrodniczo obszary. Bardzo ważnym wątkiem jego publikacji są też aspekty zdrowotne. Profesor analizuje wpływ jakości żywności oraz zanieczyszczeń na organizam człowieka. Wskazuje też na bardzo ważną kwestię zachowania piękna krajobrazu i na rolę estetyki w wielu innych dziedzinach funkcjonowania człowieka w ekosystemie, gospodarce i społeczeństwie. Swoją wiedzę wykorzystuje w praktyce, będąc członkiem wielu gremiów opinidawczych, m. in. jako przewodniczący Podkarpackiej Rady Innowacyjności.

Jego działalność dydaktyczna jest związana z problematyką ochrony środowiska, zagadnieniami gospodarki żywnościowej, innowacyjnością, zarządzaniem firmą i zarządzaniem rozwojem regionu. Uczy także współczesnych problemów ekonomii i zarządzania środowiskiem.

Wykłady popularyzujące, realizowane nie tylko na uczelni, ale i w wielu szkołach średnich, spotykają się z szerokim uznaniem środowiska akademickiego, samorządowego, nauczycieli i uczniów. W roku akademickim 2008/2009 prof. Woźniak był zdobywcą "Złotego mikrofonu", przyznawanego przez studentów Wydziału Zarządzania i Marketingu Politechniki Rzeszowskiej dla najlepszego wykładowcy.

Naukowiec jest założycielem i opiekunem Koła Naukowego Piękna w Zarządzaniu i Technice. Mogą tu pracować nie tylko studenci Politechniki Rzeszowskiej i innych uczelni, ale również pracownicy naukowi, uczniowie szkół średnich oraz każda osoba, zainteresowana profilem działań Koła. Grupa ma charakter otwarty, co pozwala na popularyzację nauki na styku różnych dziedzin i poglądów. Inspiracją, obok własnych zainteresowań prof. Woźniaka (malarstwo, śpiew), były publikacje prof. Henryka Skolimowskiego, w których autor wskazuje na zanik poczucia estetyki w naszym otoczeniu, także w technice (np. projektowaniu, które zostało bezwzględnie zdominowane przez użyteczność rozwiązania) oraz jej brak we wszystkich aspektach zarządzania organizacjami.

"Mówiąc inaczej, prawdziwe piękno, dobrze rozumiana sztuka umilająca i wzbogacająca nam życie została wyparta przez różne jej wypaczenia oraz technokratyczny model myślenia i funkcjonowania. Działaność Koła Naukowego nakierowana jest na rozwijanie talentów artystycznych, analizę i wykazywanie ich znaczenia w rozwoju społecznym a nawet gospodarczym, na popularyzację sztuki, nauki i takich praktycznych rozwiązań, które powinny i mogą piękno i sztukę uwzględniać" - tłumaczy twórca Koła.

Prof. dr hab. inż. Leszek Woźniak jest prorektorem ds. Kształcenia Politechniki Rzeszowskiej, kierownikiem Katedry Przedsiębiorczości, Zarządzania i Ekoinnowacyjności na Wydziale Zarządzania i Marketingu Politechniki Rzeszowskiej.

Jest autorem około 400 publikacji, w tym wiele popularyzujących wiedzę z zakresu ekologii, ochrony środowiska, ekonomii, gospodarki żywnościowej, edukacji proekologicznej i prozdrowotnej. Publikacje te ukazywały się m. in. w takich czasopismach jak: "Aura", "Przyroda Polska", "Ekopartner", "Ekoświat". Popularyzuje wiedzę także w programach radiowych (Akademickie Radio "Centrum" Politechniki Rzeszowskiej) oraz telewizyjnych, gdzie często jest zapraszany do udziału w debatach regionalnych.

Jego prywatne zainteresowania to głównie praktykowane: malarstwo, muzyka, śpiew, piłka nożna, wędkarstwo, turystyka górska.

"Przez wiele osób prof. Leszek Woźniak uznawany jest za człowieka renesansu" - zapewniają pracownicy, którzy rekomendują jego kandydaturę: dr inż. Sylwia Dziedzic, dr inż. Krzysztof Kud, mgr Alicja Sobkowiak, mgr Jolanta Stec-Rusiecka i dr inż. Bożydar Ziółkowski. KOL

PAP - Nauka w Polsce

agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 17.04.2025. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek podczas konferencji prasowej w siedzibie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej w Warszawie, 17 bm. Temat spotkania: Podpisanie Porozumienia na realizację projektu „Sciense4Business-Nauka dla Biznesu” w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. (ad) PAP/Radek Pietruszka

    EKG/ Minister nauki: przyszłość należy do tych, którzy chcą się uczyć cały czas

  • Fot. Adobe Stock

    Zmarła dr Magdalena Łaptaś - ceniona historyczka sztuki i archeolożka

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera