Nie tylko kora mózgu opowiada za odczuwanie przez nas bodźców generowanych przez narządy wewnętrzne naszego ciała, np. bicie serca - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature Neuroscience". Okazało się, że dzięki unerwieniu skóry na klatce piersiowej nawet osoby z uszkodzonym mózgiem odczuwają zmiany w rytmie pracy serca. <br /><br />
Sahib Khalsa wraz z kolegami z University of California w Los Angeles badał pacjenta, u którego doszło do uszkodzenia tych regionów kory mózgu, które uważano za niezbędne dla odczuwania bodźców wewnętrznych.
Ku zdumieniu naukowców okazało się, że człowiek ten odczuwał przyspieszenie bicia swojego serca, kiedy podawano mu lekarstwo przyspieszające pracę mięśnia sercowego. Tracił natomiast taką możliwość, kiedy na skórę jego klatki piersiowej nakładano działający lokalnie i powierzchniowo środek znieczulający.
Zdaniem autorów pracy, sugeruje to że unerwienie naszej skóry pozwala niezależnie od ośrodkowego układu nerwowego odczuwać rytm pracy serca. KDO
PAP - Nauka w Polsce
agt/ bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.