Historia i kultura

2 września 1939 r. - Polska Duchem przy swoich obrońcach

Sobota, 2 września - "w całym kraju słonecznie, o lekkim zachmurzeniu rankiem; temperatura 26 st.". Trwa drugi dzień wojny.

Niemcy ponawiają szturm na Westerplatte. Wieczorem, ok. godziny 18, nad Westerplatte nadlatuje kilkadziesiąt bombowców nurkujących Ju-87 Stuka. Zrzucone bomby powodują poważne straty. Zniszczona zostaje wartownia nr 5, a jej załoga ginie pod gruzami. Dwie bomby uszkadzają budynek koszar. Ocalały jednak piwnice z wartownią nr 6 oraz pomieszczenia przeznaczone dla rannych obrońców. W obliczu wielkich zniszczeń, major Henryk Sucharski podejmuje decyzję o zniszczeniu całej dokumentacji składnicy. Nie chce, by wpadła ona w ręce Niemców. "Cała Polska przy lwach Westerplatte broniących wolności, praw i honoru Polski" - informuje 2 września na pierwszej stronie "Dobry Wieczór, Kurier Czerwony". W podobnym tonie piszą tego dnia inne tytuły prasowe.

Natomiast 10. Brygada Kawalerii Zmotoryzowanej płk. dypl. Stanisława Maczka pod Jordanowem walczy z XXIII Korpusem Pancernym. Polacy niszczą około 50 czołgów.

O godz. 14.30 na obszarze Wielkopolski, gdzie toczą się głównie potyczki graniczne, gen. Roman Abraham - dowódca Wielkopolskiej Brygady Kawalerii - wydaje rozkaz przeprowadzenia wypadu na Wschowę. Rozkaz: "odrzucić nieprzyjaciela i ostrzelać tę miejscowość ogniem artyleryjskim" wykonują oddziały 55. Poznańskiego Pułku Piechoty i dwa plutony 17. Pułku Ułanów Wielkopolskich. Polacy wkraczają 8 kilometrów w głąb terytorium Niemiec. Dowódca grupy wypadowej kpt. Edmund Lesisz wkrótce trafi do oflagu w Murnau (podobnie jak gen. Abraham). Gestapo odnajdzie go i wywiezie do Łodzi. Zostanie rozstrzelany.

O godz. 15. 00 w Warszawie rozpoczyna się transmitowane przez Polskie Radio plenarne posiedzenie Sejmu RP. O godz. 15.55 zbiera się Senat RP. Prezes Rady Ministrów, gen. dyw. dr Felicjan Sławoj Składkowski mówi: "Jesteśmy spokojni. Narzuconą nam wojnę wygramy, tak jak nas nauczył Józef Piłsudski. Na wezwanie Prezydenta pójdziemy wszyscy ramię przy ramieniu. Wojnę wygramy, bo mamy wodza Rydza Śmigłego i wypełnimy w twardym żołnierskim posłuszeństwie wszystkie rozkazy, prowadzące Polskę w imię Boże do zwycięstwa".

Rządy Anglii i Francji wystosowały do rządu niemieckiego notę w sprawie niezwłocznego przerwania działań wojennych w Polsce i wycofania wojsk niemieckich z terytorium Polski, dając termin do niedzieli, 3 września.

Papież Pius XII przyjmuje ambasadora Polski przy Watykanie Kazimierza Pap,e.

Ambasador RP w Rumunii Roger Adam Raczyński notyfikuje rządowi rumuńskiemu rozpoczęcie wojny z Niemcami.

Na terenie całej Polski rozplakatowano obwieszczenia o wprowadzeniu sądów doraźnych i postępowaniu przed nimi. Ignacy Mościcki podpisuje Dekret Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 2 września 1939 r. o amnestii. Kary więzienia do roku zostają darowane. O połowę zostają złagodzone wyroki od roku do pięciu lat. O jedną trzecią zostają złagodzone kary od pięciu do dziesięciu lat. Amnestii nie stosuje się do tych, którzy po 30 sierpnia uchylili się od obowiązku stawienia się do poboru i od obowiązku pełnienia służby wojskowej. ESZ

PAP - Nauka w Polsce

agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Ekspert: Koronację Bolesława Chrobrego można porównać do wejścia Polski do UE

  • Rekonstrukcja "skandynawskiego pasa". Z wyjątkiem szklanego paciorka (3), wszystkie artefakty wykonane są z żelaza (fotografia: R. Fortuna; zdjęcie rentgenowskie: A. Jouttijärvi; rysunek: A. Kuzioła)"

    Badania najstarszego cmentarzyska Bornholmu wskazują na kluczową rolę wyspy w epoce żelaza

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera