Obserwowanie dwóch rybek pływających w akwarium może być relaksujące dla nas, ale nie dla ryb. Najnowsze badania wykazały, że rybki akwariowe stają się bardziej agresywne i nerwowe jeśli brakuje im większego towarzystwa - informuje serwis MSNBC.
"Myślę, że nie tylko powinniśmy utrzymywać je przy życiu, ale powinniśmy dać im szansę na to, by zaczęły zachowywać się tak, jak zachowują się na wolności" - mówi prowadząca badania Katherine Sloman.
By ustalić najkorzystniejsze dla ryb warunki badacze nagrywali zachowanie dwóch gatunków popularnych rybek akwariowych: bystrzyka neonowego i kardynałka chińskiego. Rybki znajdowały się w dziesięciolitrowym akwarium same, we dwie lub w grupie liczącej pięć i dziesięć osobników.
Po dwutygodniowych obserwacjach naukowcy doszli do wniosku, że rybkom najlepiej się żyje w grupach liczących co najmniej 10 osobników. Są wtedy mniej agresywne, mniej nerwowe, a zdarza się nawet, że tworzą ławice - podobnie jak na wolności. Warto zatem, by właściciele bystrzyka neonowego czy kardynałka chińskiego zatroszczyli się o jego samopoczucie i dostarczyli kilku kompanów.
"Jeżeli rybki walczą ze sobą, problem może rozwiązać nie tyle rozdzielenie ich, co wpuszczenie do akwarium paru dodatkowych rybek" - twierdzi Tony Farrell z Uniwersytetu British Columbia.
Według Katherine Sloman jest to początek drogi do zrozumienia ryb. Wiele kwestii wciąż pozostaje tajemnicą. W najbliższej przyszłości Sloman zamierza zbadać zachowania innych gatunków i różnych gatunków zamieszkujących jedno akwarium.
"To dopiero wierzchołek góry lodowej. Trzeba przeprowadzić wiele badań, by ustalić, ile rybek najlepiej umieszczać razem w akwarium, by stworzyć im najlepsze warunki" - mówi badaczka. KOC
PAP - Nauka w Polsce
agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.