Cytokina o nazwie czynnik hamujący białaczkę (LIF) zapewnia zarodkowym komórkom macierzystym myszy pluripotencję czyli stan pełnego niezróżnicowania i skłania je do podziałów komórkowych - informują naukowcy z Japonii na łamach pisma "Nature".
Hitoshi Niwa wraz z kolegami z RIKEN Center for Developmental Biology w Kobe wykazał, że LIF aktywuje dwie ścieżki sygnalizacji komórkowej, z których każda działa za pośrednictwem innego czynnika transkrypcyjnego (kontrolującego ekspresję genów).
Jak podkreślają autorzy oznacza to, że istnieją dwie równoległe ścieżki pozwalające kontrolować pluripotencję komórek macierzystych. KDO
PAP - Nauka w Polsce bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.