<strong>Drzewa i krzewy z Ameryki Północnej można zobaczyć na nowej ścieżce edukacyjnej w Arboretum SGGW w Rogowie</strong>. Ścieżka "Lasy Ameryki Północnej" umożliwia poznanie gatunków rzadkich, a nawet ginących, m.in. klon cukrowy, kasztan zębaty, czy żywotnik olbrzymi.
Do prezentacji w ramach ścieżki wybrano drzewa i krzewy wyjątkowe ze względu na osiągane rozmiary, znaczenie gospodarcze, popularność, urodę oraz te najrzadsze i zagrożone całkowitym wyginięciem.
Ścieżka ma długośc ok. 1 km i zapętla się zaraz przy wejściu do ogrodu. Jej obejście zajmuje około godziny. Oglądanie ułatwiają trzy tablice edukacyjne rozmieszczone wzdłuż trasy i tabliczki z numerami przy każdej opisywanej roślinie. Pełnych informacji dostarcza dwujęzyczna broszurka opisująca wszystkie rośliny. Można ją otrzymać nieodpłatnie w biurze Arboretum.
Jak wyjaśnia SGGW, amerykańska ścieżka w Arboretum powstała dzięki współpracy Leśnego Zakładu Doświadczalnego SGGW w Rogowie z Ambasadą Stanów Zjednoczonych w Polsce. Upamiętnia ona 90. rocznicę ustanowienia stosunków dyplomatycznych między Polską i Stanami Zjednoczonymi, które miało miejsce dokładnie 29 stycznia 1919 r.
Symboliczną wstęgę podczas otwarcia ścieżki przeciął ambasador USA, Victor Ashe. "Stany Zjednoczone były pierwszym krajem, który w 1919 r. uznał niepodległą od trzech miesięcy Polskę. Jestem zaszczycony, że Arboretum w Rogowie jest tym miejscem, gdzie świętujemy 90. rocznicę nawiązania przez oba kraje oficjalnych stosunków dyplomatycznych. Cieszę się, że w dniu dzisiejszym wspólnie zainaugurowaliśmy w Arboretum +Ścieżkę Edukacyjną - Lasy Ameryki Północnej+" - powiedział podczas uroczystości rektor SGGW, prof. Alojzy Szymański.
W kolekcji Arboretum SGGW znajdują się jedne z najbogatszych i najciekawszych kolekcji drzew i krzewów Europy Środkowo- Wschodniej. Rosną tu egzotyczne gatunki drzew leśnych, a jednym z ulubionych miejsc zwiedzających jest alpinarium. Arboretum w Rogowie jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-18.00, a w weekendy - 10.00-20.00. EKR
PAP - Nauka w Polsce
agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.