Nowa misja kosmiczna ESA zbada gleby i oceany

Nowa misja Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) pozwoli
przygotować mapę zasolenia oceanów oraz zawartości wody w glebie
na całej kuli ziemskiej - informuje agencja na swoich stronach
internetowych.

Zakończone niedawno naziemne testy najnowszego programu ESA Soil Moisture and Ocean Salinity (SMOS) dały pozytywny rezultat i rozpoczęto przygotowania do startu misji. W tym celu satelita będzie przetransportowany z Francji do Rosji, gdzie zostanie wystrzelony w przestrzeń kosmiczną. Program SMOS ma na celu zbadanie zasolenia w wodach światowego oceanu oraz wilgotność pokrywy glebowej na Ziemi. Wyposażenie satelity w specjalistyczną aparaturę pomiarową, m.in. Microwave Imaging Radiometer using Aperture Synthesis (MIRAS) pozwoli dokonać pomiarów z dużą dokładnością.

Wilgotność gleby zostanie zmierzona w rozdzielczości 50 na 50 km, z dokładnością do 4 proc., co naukowcy porównują do wykrycia łyżeczki wody w garści gleby. Zasolenie oceanów zostanie natomiast badane jako średni pomiar z 30 dni, w rozdzielczości 200 na 200 km, z dokładnością porównywalną do 0,1 g soli na litr wody.

Naukowcy wskazują, że wyniki dostarczone przez SMOS pozwolą lepiej poznać obieg wody na Ziemi oraz jej wpływ na system klimatyczny. Dane dostarczone przez satelitę przyczynią się - zdaniem twórców programu - do powstania nowych, dokładniejszych modeli opisujących pogodę i klimat Ziemi.

PAP - Nauka w Polsce, Wojciech Jabłoński

agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Media: powrót tajkonautów ze stacji kosmicznej opóźniony przez pogodę

  • Fot. Adobe Stock

    Palenie, picie i brak ruchu szkodzą już w młodym wieku

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera