
<strong>Księgę Jubileuszową - z okazji 40-lecia pracy naukowej i dydaktycznej - otrzymał 21 maja na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego jeden z najwybitniejszych polskich patrologów, ks. prof. Wincenty Myszor. </strong>Patrologia - nazywana także nauką ojców Kościoła - obejmuje wiedzę o ich działalności i nauczaniu do VIII w. naszej ery. Ks. prof. Myszor ceniony jest za badania nad okresem wczesnego chrześcijaństwa - szczególnie za wiedzę dotyczącą tekstów gnostyckich oraz literatury koptyjskiej.
Jak podkreślił w nadesłanym na uroczystość telegramie prefekt Kongregacji d Spraw Wychowania Katolickiego ks. abp Zenon Grocholewski, ks. prof. Myszor zyskał miano wybitnego znawcy literatury koptyjskiej i jej promotora w Polsce m.in. dzięki poszukiwaniom skupionym na zasobach biblioteki gnostyckiej z Nag Hammadi i dokonanym ich tłumaczeniom.
Jednym z najcenniejszych tekstów tej biblioteki jest jedyna kompletna kopia Ewangelii Tomasza, opracowana przez ks. prof. Myszora wraz z Albertyną Dembską. W 2006 r. ks. prof. Myszor opublikował też polski przekład głośnej Ewangelii Judasza - w dwóch wersjach: z naukowym komentarzem i zgodnym z oryginałem podziałem, a także nieco swobodniejszej.
Dziękujący ks. prof. Myszorowi za dotychczasową pracę metropolita katowicki abp Damian Zimoń podkreślał w czwartek jego zasługi w powstaniu wydziału teologii na Uniwersytecie Śląskim. "Wiem, że to przypłacił trochę zdrowiem, ale wyszedł z tego. Nawet była w pewnej chwili mowa o męczeństwie, ale na razie nie mówimy o tym" - żartował abp Zimoń.
Ks. prof. Wincenty Myszor rozpoczął swą karierę w 1969 r. na wydziale teologicznym ówczesnej Akademii Teologii Katolickiej (obecnie Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego) jako asystent na wydziale patrologii. W 1983 r. uzyskał habilitację, a w 1990 r. tytuł profesora. Od powstania Wydziału Kościelnych Nauk Historycznych i Społecznych ATK w 1987 r., pracował w nim do 2001 r.
W ATK, a od 1999 r. w UKSW ks. prof. Myszor pełnił funkcję prodziekana, a potem dziekana swego wydziału, a także prorektora całej uczelni w latach 1993-95. Był też kierownikiem katedry historii Kościoła i starożytności oraz instytutu nauk historycznych i społecznych. Równolegle wykładał od 1972 r. patrologię w seminarium duchownym w Krakowie, a potem w Katowicach.
Jako wybitny patrolog oraz znawca tekstów gnostyckich ks. prof. Myszor należy do międzynarodowych stowarzyszeń patrologów, m.in. International Association of Byzantine Studies, a także do Komitetu Nauk Teologicznych PAN. Jest autorem wielu publikacji, obecnie m.in. redaguje na Uniwersytecie Śląskim czasopismo Studia Antiquitatis Christianae.
W 1998 r. ks. abp Damian Zimoń zlecił mu przygotowanie i organizację wydziału teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W roku akademickim 2000/2001 ks. prof. Myszor pełnił funkcję dziekana-organizatora wydziału, a w latach 2001/2008 był jego pierwszym dziekanem - odgrywając kluczową rolę w organizacji struktur i systemu studiów. MTB
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.