Uczelnie i instytucje

"Lokomotywa Postępu" nowym nabytkiem AGH

<strong>&quot;Lokomotywa Postępu&quot;</strong> czyli odrestaurowany ponad sześćdziesięcioletni parowóz stanie już wkrótce na terenie Akademii Górniczo-Hutniczej. Jest to kolejny element obchodów 90- lecia krakowskiej uczelni.

Jak informują przedstawiciele AGH, lokomotywa składa się ze starannie odnowionego ponad sześćdziesięcioletniego parowozu, tendra czyli specjalnego wagonu do przewozu węgla i niewiele młodszego wagonu kolejowego.

Na pomysł pozyskania starej lokomotywy wpadł Łukasz Wzorek, doktorant Wydziału Metali Nieżelaznych AGH. Wkrótce dołączyli do niego koledzy z międzyuczelnianego Studenckiego Koła Naukowego Przedsiębiorców "Firma", działającego przy Ośrodku Historii Techniki z Muzeum AGH.

W poszukiwaniu odpowiedniego parowozu studenci zjeździli po Polsce dwa tysiące kilometrów. Pół roku trwały rozmowy z PKP Cargo, właścicielem stojącej na bocznicy w Chojnicach lokomotywy typu Ty2, wyprodukowanej w 1943 r. i do końca lat 70. pracującej w PKP.

W końcu kolejowa spółka nie tylko zgodziła się oddać za darmo przeznaczony na złom parowóz, ale dodała do niego także tender i pochodzący z lat 50. wagon. Zrezygnowała także z zapłaty za dostarczenie prezentu do Krakowa.

Odrestaurowania lokomotywy podjęli się specjaliści z Zakładu Napraw i Utrzymania Taboru w Pyskowicach, należącego do PTK Holding SA z Zabrza. Remont został już ukończony.

Zestaw za niecałe dwa tygodnie zostanie przetransportowany do Krakowa i ustawiony na terenie skweru przy jednym z budynków uczelni.

Pomysłodawcy planują, że parowóz stanie na rolkach, a dzięki specjalnemu silnikowi będzie można zobaczyć w działaniu jego napęd.

Najprawdopodobniej po gruntownej przebudowie będzie służył promocji uczelni i Krakowa. W przyszłości obok "Lokomotywy Postępu" zostanie zbudowany niewielki budynek, w którym znajdzie siedzibę klub studenckich kół naukowych AGH.

Pierwsza publiczna prezentacja "Lokomotywy Postępu" jest planowana na sobotę 30 maja.

Uroczyste obchody 90-lecia AGH rozpoczną się w środę - 27 maja a zakończą w sobotę, 30 maja.

W czwartek, 28 maja na poszczególnych wydziałach AGH odbędą się sesje naukowe. Zaprezentowane zostaną również wystawy: "Oni studiowali w AGH" i "AGH Pro Arte. Jubileusz 90-lecia uczelni". Na piątek, 29 maja zaplanowano uroczyste posiedzenie senatu AGH.

W sobotę, 30 maja odbędzie się jubileuszowy turniej brydżowy AGH kontra UJ. Zaprezentowana zostanie wystawa "AGH lokomotywą postępu" i wystartują Międzywydziałowe Igrzyska Studenckie AGH.

Akademia Górnicza w Krakowie została utworzona 20 października 1919 roku. Uroczystego otwarcia dokonał marszałek Józef Piłsudski. Obecnie AGH kształci 34 tysiące studentów na 15 Wydziałach i w 2 Szkołach Międzywydziałowych, które oferują łącznie ponad sto różnych specjalności w ramach 28 kierunków studiów. W ciągu 90 lat swego istnienia AGH wykształciła 150 tysięcy inżynierów o najwyższych kwalifikacjach zawodowych.

PAP - Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska

tot

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    MNiSW: jeśli doniesienia medialne się potwierdzą, będą konsekwencje dla rektora uczelni w Siedlcach

  • Fot. Adobe Stock

    Katowice/ Teatr Śląski włącza krakowskich studentów w działalność artystyczną

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera