WHO: Nowa grypa będzie się przenosić między ludźmi

Wirus nowej grypy A/H1N1 prawdopodobnie będzie się gwałtownie
przenosił między ludźmi, w granicach krajów i na całym świecie -
ostrzegła w poniedziałek dyrektor generalna Światowej Organizacji
Zdrowia (WHO) Margaret Chan.

Na dorocznym zgromadzeniu organizacji w Genewie oświadczyła, że epidemia nowej (tzw. świńskiej) grypy wymaga potraktowania z "największą powagą", ponieważ nadal jest wiele niewiadomych na temat postaci, jaką może przybrać choroba.

Chan wyraziła opinię, że nowy szczep może stanowić szczególne zagrożenie, gdy zmutuje się z wirusem ptasiej grypy H5N1, który jest zabójczy dla ptaków, ale nie przenosi się między ludźmi.

"Nie możemy zapominać, że H5N1 jest obecny w wielu krajach. Nikt nie może powiedzieć, jak wirus ptasiej grypy zachowa się w obecności dużej liczby osób zarażonych nowym H1N1" - powiedziała Chan.

Wirus A/H1N1 stanowi także zagrożenie dla ludzi zakażonych wirusem HIV lub chorych na AIDS i gruźlicę, a także dla mieszkańców slumsów - dodała.

Poinformowała, że WHO utrzyma 5. stopień w stosowanej przez WHO sześciostopniowej skali zagrożenia; dopiero ostatni, 6. stopień oznacza pandemię. Zastrzegła, że nie wiadomo, jak długo obecny stopień zagrożenia pozostanie niezmieniony.

Według najnowszych danych WHO, na nową grypę zachorowało na świecie 8829 osób w 40 krajach; co najmniej 74 osoby zmarły, w większości w Meksyku. KSAJ

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" łagodzi agresję u samic lemurów

  • Zagłębienia po obu stronach, przypisywane drapieżnemu kotowi, fot. Thompson et al., 2025, PLOS One, CC-BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

    Znaleziony w Anglii szkielet gladiatora nosi ślady kłów drapieżnego kota

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera