Kobiety, które w przeszłości miały niedoczynność tarczycy mają
znacznie podwyższone ryzyko zachorowania na raka wątroby -
poinformowali naukowcy z USA na łamach pisma "Hepatology".
Analiza wykazała, że kobiety, które w przeszłości cierpiały na niedoczynność tarczycy były dwukrotnie bardziej narażone na raka wątroby. Nie zaobserwowano podobnej zależności w przypadku mężczyzn. W przypadku pań, które cierpiały na niedoczynność tarczycy przez ponad 10 lat ryzyko raka wątroby rosło trzykrotnie, w porównaniu z kobietami, które nigdy nie miały schorzeń tarczycy. Występowanie otyłości nie miało wpływu na wyniki.
Autorzy pracy podkreślają, że na razie nie wiadomo, czy niedoczynność tarczycy powoduje raka wątroby. Wiadomo jednak, że prowadzi ona do wzrostu stężenia tłuszczów we krwi i może powodować niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby, które zwiększa predyspozycje do poważniejszych schorzeń tego narządu, w tym raka.
Naukowcy są zdania, że dalsze badania prowadzone w różnych populacjach ludzi są niezbędne, by potwierdzić związek między niedoczynnością tarczycy u kobiet a rakiem wątroby. Pomogą one również zidentyfikować mechanizmy biologiczne leżące u podłoża tej zależności oraz czynniki genetyczne, które mogłyby zwiększać predyspozycje do raka wątroby u osób z chorobami tarczycy.
Niedoczynność tarczycy objawia się niedoborem hormonów tarczycy. Występuje ok. 5 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn, głównie w przedziale wiekowym 40-60 lat.
Początkowe symptomy niedoczynności tarczycy są mało charakterystyczne - są to przede wszystkim senność, osłabienie, wolniejsze ruchy, ciągłe uczucie zimna, obrzęki twarzy, powiek i rąk, sztywność stawów i mięśni, obniżenie głosu. Spowolnieniu ulega metabolizm, dlatego - mimo spadku apetytu - pacjenci tyją, mają zaparcia, pojawiają się u nich zaburzenia stężenia tłuszczów we krwi, z czym związany jest szybszy rozwój miażdżycy i choroby wieńcowej serca. Osoby cierpiące na to schorzenie mają suchą skórę; suche, rzadkie i łamliwe włosy. Trudno im się skoncentrować, mają kłopoty z pamięcią. U kobiet obserwuje się nieregularne miesiączki, a mężczyźni mają zaburzenia erekcji.
Terapia niedoczynności tarczycy polega na doustnym podawaniu hormonów produkowanych przez ten narząd.JJJ
PAP - Nauka w Polsce
tot/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.