Historia i kultura

Wykłady o historii i kulturze Litwy na Zamku Królewskim w Warszawie

Zamek Królewski w Warszawie. Fot.PAP/Andrzej Rybczyński
Zamek Królewski w Warszawie. Fot.PAP/Andrzej Rybczyński

<strong>Historii i kulturze Wielkiego Księstwa Litewskiego, a także dziejom Litwy przed unią w Krewie oraz w wieku XIX i XX będzie poświęcony cykl wykładów &quot;Polacy i Litwini, spadkobiercy wspólnej historii. Spróbujmy się lepiej zrozumieć&quot;. Organizatorami inicjatywy są Zamek Królewski i Centrum Slawistyki im. Czesława Miłosza na Uniwersytecie im. Witolda Wielkiego w Kownie. Pierwszy wykład odbędzie się w środę, 6 maja, a ostatni w marcu 2010 roku.</strong> Wykład inauguracyjny &quot;Litwa a Polska na przestrzeni wieków&quot; - jako jedyny w cyklu o charakterze zamkniętym - poprowadzi dr Rimantas Miknys, dyrektor Instytutu Historii Litwy w Wilnie.

Tematy kolejnych wykładów to m.in.: "Wino jako przedmiot nostalgii", "Sowiecka polityka narodowościowa na Litwie 1944-1990 i jej konsekwencje do dziś", "Spotkanie z literaturą: Mickiewicz i Wilno", "Mit Litwy w polskiej kulturze", "Negatywny stereotyp Polaka u Litwinów: dlaczego i czy tylko taki?", "Osobliwości architektury i sztuki Wielkiego Księstwa Litewskiego".

W programie "Polacy i Litwini..." bierze udział liczne grono wykładowców z Litwy - m.in. z uniwersytetów w Kownie i Wilnie, wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych, z Uniwersytetu Pedagogicznego, Uniwersytetu Roemera, Instytutu Historii Litwy oraz pracowników muzeów - wileńskich domów A. Mickiewicza i M.K. Ciurlionisa, pałacu Ogińskich w Płungianach. Wykłady przygotują również polscy uczeni - znawcy dziejów Litwy.

Poza wykładem inauguracyjnym, pozostałe spotkania są otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Ale - podkreślają organizatorzy - na każde z nich obowiązują zaproszenia. Można je odebrać w weekendy poprzedzające dany wykład lub na godzinę przed wykładem. Zajęcia są prowadzone w języku polskim.

Jak wyjaśniają przedstawiciele Zamku Królewskiego, w roku 2009 Litwa świętuje swoje tysiąclecie. "Przynajmniej połowę z tych 1000 lat nasi przodkowie spędzili jako obywatele wspólnego dwuczłonowego państwa o sukcesach politycznych, militarnych i niepowtarzalnej kulturze. Tymczasem współcześni Polacy i Litwini często nadal niewiele wiedzą o sobie nawzajem, a niewiedza ta bywa źródłem braku wzajemnego zrozumienia" - zauważają organizatorzy.

Ich zdaniem, Zamek Królewski w Warszawie, który dawniej nosił tytuł Zamku Króla i Rzeczypospolitej Obojga Narodów, to najlepsze miejsce dla realizacji programu, który ma służyć lepszemu porozumieniu pomiędzy narodami wchodzącymi w skład I Rzeczypospolitej.

PAP - Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska

agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Ekspert: Koronację Bolesława Chrobrego można porównać do wejścia Polski do UE

  • Rekonstrukcja "skandynawskiego pasa". Z wyjątkiem szklanego paciorka (3), wszystkie artefakty wykonane są z żelaza (fotografia: R. Fortuna; zdjęcie rentgenowskie: A. Jouttijärvi; rysunek: A. Kuzioła)"

    Badania najstarszego cmentarzyska Bornholmu wskazują na kluczową rolę wyspy w epoce żelaza

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera