Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii będzie nosić imię prof. Religi

<strong>Stworzona przez wybitnego kardiochirurga, zmarłego w marcu prof. Zbigniewa Religę Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii (FRK) w Zabrzu (Śląskie) będzie nosić imię swojego założyciela</strong> - poinformowała Ewa Krzak z działu promocji fundacji.

Formalna uchwała w sprawie ustanowienia patrona ma być podjęta podczas wspólnego posiedzenia Zgromadzenia Fundatorów i Rady Fundacji w najbliższy wtorek. Wśród specjalnych gości posiedzenia będzie rodzina prof. Religi oraz Jan Osiecki - autor najnowszej książki o tym lekarzu i polityku. Przewidziana jest również premierowa prezentacja krótkiego filmu poświęconego prof. Relidze w kontekście jego związków z fundacją.

Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu to jedyna w Polsce niepubliczna i niekomercyjna placówka naukowo-badawcza. Prof. Religa powołał ją w 1991 r., by wesprzeć skuteczne leczenie chorób serca przy pomocy nowoczesnych, samodzielnie opracowanych metod.

Prof. Religa przez wiele lat, od początku istnienia FRK, był przewodniczącym rady fundacji, zrezygnował z tej funkcji dopiero z chwilą objęcia teki ministra zdrowia.

W FRK z inicjatywy Zbigniewa Religi powstały m.in. polskie sztuczne komory wspomagania serca. Ten system pozwala zregenerować się choremu sercu lub - jeśli to niemożliwe - doczekać do przeszczepu. System jest z powodzeniem stosowany od kilkunastu lat, pomógł już wielu chorym. W Fundacji trwają prace nad całkowicie wszczepialnym sztucznym sercem, z którym chory mógłby żyć poza szpitalem, a także nad komorami serca dla dzieci.

Inny ważny projekt FRK to polski robot kardiochirurgiczny. Urządzenie pozwala na małoinwazyjne przeprowadzanie zabiegów, ograniczając uraz pacjenta i przyspieszając tym samym powrót do zdrowia. W styczniu tego roku w Katowicach przeprowadzono na zwierzętach pierwsze eksperymenty z wykorzystaniem opracowanych prototypów. LUN

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera