Dr Wiejacz: trzęsienia ziemi we Włoszech można było się spodziewać

<strong>Trzęsienie ziemi, które minionej nocy nawiedziło środkowe Włochy, można uznać za silne, ale nie ekstremalne; nie powinno być ono też zaskoczeniem - uważa dr Paweł Wiejacz z Pracowni Sejsmologii Ogólnej Polskiej Akademii Nauk</strong>. Epicentrum wstrząsów, o sile 6,3 w skali Richtera, które w poniedziałek nad ranem nawiedziło rejon Abruzji w środkowych Włoszech znajdowało się w mieście L&#39;Aquila.

"Były sygnały, że można się spodziewać w najbliższym czasie silnego trzęsienia ziemi w tym rejonie. Już 30 marca ujawniła się większa niż zwykle sejsmiczność na tym terenie. Były to tzw. wstrząsy poprzedzające, które nie zawsze występują, ale tym razem się pojawiły" - powiedział dr Wiejacz.

Jak dodał, południowa Europa i teren basenu Morza Śródziemnego są szczególnie narażone na trzęsienia ziemi. Jeszcze bardziej niż Włochy zagrożona nimi jest Grecja, a z państw położonych bliżej Polski - Rumunia.

"Właśnie w Rumunii w najbliższych latach spodziewane jest silne trzęsienie ziemi, być może o podobnej, a nawet większej sile niż to we Włoszech. Jeśli sprawdzą się prognozy, możemy je odczuć również na wyższych piętrach budynków w Polsce" - zapowiada dr Wiejacz.

Przypomniał, że w Rumunii trzęsienia ziemi zdarzają się mniej więcej co 35 lat. Ostatnie duże wystąpiło w 1977 roku.

"Trzęsienie ziemi we Włoszech przewidywane było od 1989 roku. Już wtedy mówiło się o tego typu zagrożeniu. Przez wiele lat jednak nic się nie działo. Z trzęsieniem jest jednak tak, że im bardziej się ono opóźnia, tym jest silniejsze i zwiększa się jego natężenie" - wyjaśnia naukowiec.

PAP - Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska

tot/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Słowik. Fot. Adobe Stock

    Ekspert: słowiki przez rok uczą się śpiewu

  • Fot. Adobe Stock

    Podkarpackie/ Naukowcy skontrolują obszary chronionego krajobrazu i napiszą nowe plany

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera