Osoby z osteoporozą bardziej narażone na zawroty głowy

Osoby chore na osteoporozę są bardziej narażone na zawroty głowy -
wynika z koreańskich badań, o których informuje pismo "Neurology".

Zawroty głowy i zaburzenia równowagi mogą być objawami wielu różnych schorzeń uszkadzających ośrodki równowagi w mózgu, jak np. udar, guz mózgu czy stwardnienie rozsiane. Powszechną przyczyną zawrotów głowy są choroby błędnika, czyli narządu równowagi zlokalizowanego w uchu wewnętrznym.

Naukowcy z Narodowego Uniwersytetu w Seulu w Korei Południowej przebadali 209 osób z łagodnymi pozycyjnymi zawrotami głowy (tj. zawrotami przy zmianie pozycji głowy) bez znanej przyczyny, jak np. urazy głowy czy operacja ucha wewnętrznego. Dla porównania przebadano też 202 osoby, które nigdy nie miały problemów z zawrotami głowy.

Okazało się, że zawroty głowy występowały trzy razy częściej u osób z osteoporozą (tj. chorobą, która stopniowo osłabia kości zwiększając ich podatność na złamania) oraz dwa razy częściej u osób z osteopenią (czyli umiarkowanie obniżoną gęstością tkanki kostnej; stanem poprzedzającym osteoporozę), w porównaniu z osobami z prawidłowym stanem tkanki kostnej.

Na przykład, 25 proc. kobiet z zawrotami głowy cierpiało też na osteoporozę, a 47 proc. na osteopenię, podczas gdy w grupie bez zawrotów głowy odsetek ten wynosił odpowiednio - 9 proc. i 33 proc. Wśród mężczyzn, 12 proc. cierpiących na zawroty głowy miało też osteoporozę, a 40 proc. - osteopenię, natomiast w grupie bez zawrotów głowy było to odpowiednio - 6 proc. i 27 proc.

"Nasze odkrycie sugeruje, że osoby z zawrotami głowy mogą mieć zaburzenia w metabolizmie wapnia"- mówi autor pracy dr Ji Soo Kim. Wiadomo na przykład, że u niektórych pacjentów zawroty głowy mogą być spowodowane utratą tzw. otolitów, tj. kryształów soli wapnia, które uciskając w błędniku na urzęsione komórki zmysłowe pozwalają wyczuwać pozycję głowy i ciała.

Jak przypominają autorzy badań, u kobiet zawroty głowy najczęściej pojawiają się po 50 roku życia, gdy obserwuje się również spadek masy kostnej związany z obniżeniem poziomu estrogenu. Ten żeński hormon płciowy jest bowiem jednym z głównych hormonów wpływających na gospodarkę wapniową i metabolizm tkanki kostnej.

Dotychczas nie badano roli niedoborów estrogenu w zawrotach głowy, podkreśla dr Kim. Najnowsze badania dowiodły jednak, że związek między zawrotami głowy i osteoporozą dotyczy również u mężczyzn, dlatego w grę muszą wchodzić również inne czynniki, dodaje. JJJ

PAP - Nauka w Polsce

tot/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    ESA: Satelita Biomass rozłożył już swoją antenę

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: żywność ultraprzetworzona może zwiększać ryzyko przedwczesnego zgonu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera