20 lat temu wymyślono strony www

20 lat temu w ośrodku badawczym Europejskiej Organizacji Badań
Jądrowych (CERN) pod Genewą prof. Tim Berners-Lee zaproponował
swoim przełożonym nową formę wymiany informacji między fizykami -
dokumenty komputerowe, dostępne dla innych użytkowników przez sieć
- tak narodziły się strony www.

W piątek w CERN prof. Berners-Lee oraz jego kolega - współtwórca technologii www Robert Cailliau świętują wraz z fizykami w ośrodku rocznicę wynalezienia technologii, umożliwiającej tworzenie i przeglądanie stron internetowych, nazwanej World Wide Web (ang. sieć o światowym zasięgu).

Jak przypomniało w piątek biuro prasowe CERN, dokument zatytułowany "Zarządzanie informacją: Propozycja" trafił w marcu 1989 r. od prof. Bernersa-Lee do jego szefa - Mike\\'a Sendalla. On zaś, napisawszy na okładce: "Mgliste, ale ekscytujące", dał swojemu podwładnemu zielone światło do prac nad jego pomysłem.

We wrześniu tego samego roku zakupiono w tym celu nowy komputer, a w grudniu z CERN działało już kilka stron www na komputerach fizyków.

"Cieszę się, że mogę być tu dziś z powrotem. CERN przeszedł długą drogę od 1989 r., podobnie jak sieć. Ale www zawsze będzie mieć tutaj swoje korzenie" - powiedział prof. Berners-Lee podczas piątkowej uroczystości.

Obecnie strony www są jedną z najpopularniejszych form komunikacji internetowej. Na świecie działają setki milionów stron internetowych. Dokładna ich liczba nie jest znana. ULA

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Tlen pod wysokim ciśnieniem pomaga po radioterapii

  • Źródło: ESA & NASA/Solar Orbiter/EUI Team, E. Kraaikamp (ROB)

    Solar Orbiter przesłał wyjątkowe zdjęcie Słońca

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera