W Anglii odkryto fragment skamieniałego lasu

We wschodniej Anglii na nizinie Fenland odkryto dużą liczbę
zatopionych w torfie drzew sprzed tysięcy lat - informuje serwis
BBC.

Jak mówią przyrodnicy z Cambridgeshire, zaskoczyła ich liczba drzew. Już wcześniej na terenie torfowisk Fen odkrywano pojedyncze drzewa podczas prac polowych, jednak tym razem, według określenia naukowców, są to "całe tuziny drzew".

"W ciągu pięćdziesięciu lat mojej pracy na obszarze Fen nigdy nie widziałem tylu drzew na raz" - mówi Paul Mason z Conservation Society w Haddenham. Długość niektórych sięga 12 metrów.

Drzewa z Fen nazywane są potocznie "bagiennymi dębami". Zdaniem naukowców, oprócz dębów są to również cisy i sosny. Niektóre pnie są błękitne lub ciemnoczerwone na skutek działania minerałów.

Drzewa są pamiątką po lasach, które rosły na tych terenach po zakończeniu ostatniej epoki lodowej. "Kiedy lodowiec ustępował, poziom morza był dość niski. Basen Fen był wtedy bardzo suchym obszarem, który porastały gęste lasy" - wyjaśnia Chris Gerard z Great Fen Project.

Kiedy poziom mórz podniósł się, rzeki zaczęły zalewać basen Fen i spowodowały, że zmienił się w mokradła. Drzewa obumierały i przewracały się. Stopniowo bagna zaczęły przekształcać się w torfowiska. KRX

PAP - Nauka w Polsce

tot/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" łagodzi agresję u samic lemurów

  • Zagłębienia po obu stronach, przypisywane drapieżnemu kotowi, fot. Thompson et al., 2025, PLOS One, CC-BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

    Znaleziony w Anglii szkielet gladiatora nosi ślady kłów drapieżnego kota

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera