Malowidła naścienne sprzed ponad 2000 lat z zachowanymi kolorami
zostały odkryte w grobowcu z czasów Dynastii Han w Chinach -
donosi serwis internetowy China Central TV.
Jak poinformował Cheng Linquan, dyrektor Instytutu Archeologii w Si\\'an, odkryty grobowiec posiadał pochylnię prowadzącą do komór grobowych, których sklepienia i ceglane ściany pokryte są kolorowym malowidłami.
W górnej części malowideł widnieją astronomiczne znaki i symbole, a ich dolne fragmenty przedstawiają różne sceny rodzajowe z życia ludzi.
Archeolodzy odnaleźli na malowidłach ponad 20 ludzkich postaci różnej wielkości, przedstawionych w rozmaitych sytuacjach i pozach, np. obraz kobiety niosącej niemowlę i prowadzącej drugie dziecko.
Niektóre obrazy mają nadnaturalną wielkość, a najwyższe - umieszczone przy wejściu postacie strażników - mierzą dwa metry wysokości.
Naukowcy nie odnaleźli trumien i wyposażenia głównej komory grobowej, które mogły zostać wcześniej skradzione, ale w bocznych pomieszczeniach odkryli rozmaite przedmioty - wyroby ceramiczne oraz artefakty ze złota i jadeitu.
Zdaniem ekspertów, grobowiec należał do przedstawiciela ówczesnej elity społecznej, a dalsze badania na stanowisku pozwolą archeologom prawdopodobnie zweryfikować tą hipotezę. JOT
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.