<strong>O dostęp do najlepszej terapii i o skuteczne badania nad poszukiwaniem testów do wykrycia choroby apelują chorzy na szpiczaka mnogiego, najczęstszego raka szpiku kostnego</strong>. W Olsztynie odbył się dwudniowy kongres Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Szpiczaka.
Prezes Stowarzyszenia Roman Sadżuga powiedział PAP, że głównym problemem jest nierówne - jego zdaniem - traktowanie chorych na nowotwory.
"Szpiczak to choroba niemedialna. Traktowani jesteśmy po macoszemu, bo jest to choroba ludzi starszych. Apelujemy do władz, aby pieniądze na leczenie chorych na szpiczaka były relatywnie takie same jak na leczenie pacjentek chorych na nowotwory piersi" - podkreślił Sadżuga.
Dodał, że pacjenci oczekują także aby finansowanie NFZ obejmowało wszelkie terapie medyczne stosowane na całym świecie.
Krajowy konsultant w dziedzinie hematologii prof. Wiesław Jędrzejczak powiedział PAP, że szpiczak mnogi jest uznawany za chorobę niewyleczalną, także ze względu na to, iż jest późno rozpoznawalny.
"Jest choroba o skrytym powolnym początkowym przebiegu. W związku z tym jest ona rozpoznawalna dopiero w dość zaawansowanych stadiach a nie wtedy, kiedy można by ją skuteczniej zahamować w stadiach początkowych" - podkreślił prof. Jędrzejczak.
Dodał, że rzadko udaje się ją wyleczyć za pomocą przeszczepienia szpiku pochodzącego od innej osoby. Podkreślił jednak, że w ostatnim czasie wprowadzono i wciąż wprowadza się skuteczne leki i w związku z tym życie pacjenta wydłużyło się.
Szpiczak mnogi jest rozsianym nowotworem powstałym z komórek plazmatycznych, tworzących część systemu odpornościowego człowieka. Jednym ze skutków ubocznych szpiczaka jest niedowład i zanik mięśni. ALI
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.