
<strong>Prof. Jan Błoński, historyk literatury, krytyk literacki, eseista, tłumacz został 21 lutego pochowany na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie</strong>. Odszedł od nas wielki uczony, wielki człowiek - mówił w kazaniu ks. Adam Boniecki, żegnając zmarłego.
"Był człowiekiem ducha i w tym znaczeniu był człowiekiem słowa, które - jak pisał - nie potrzebuje alibi pożytku, wsparcia moralności albo gwarancji filozofii, jest tylko ekspresją człowieka i urokiem rzuconym na bliźniego" - dodał redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego".
Poza rodziną i przyjaciółmi w pogrzebie profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego wzięły udział władze tej uczelni oraz krakowskich wydawnictw, a także przedstawiciele instytucji nauki i kultury, z którymi profesor był związany. Mszy przewodniczył bp Jan Zając.
Osobę i zasługi prof. Jana Błońskiego wspominał m.in. rektor UJ, prof. Karol Musioł. "Był nauczycielem, który uczył dorosłych. Ja bym powiedział: był profesorem profesorów. Na uniwersytecie będzie nam go brakowało, ale mogę powiedzieć z pewnością, że uniwersytet odwdzięczy się panu profesorowi tym, czym może najpiękniejszym - pamięcią" - powiedział prof. Musioł.
"Jako przewodniczący Kapituły Nagrody im. Księdza Jana Musiała mogę nieoficjalnie powiedzieć, że pierwsza Nagroda Ks. Jana Musiała została przyznana panu profesorowi Janowi Błońskiemu" - dodał rektor UJ.
Prof. Jan Błoński był wybitnym krytykiem literackim, tłumaczem, absolwentem polonistyki UJ, uczniem Kazimierza Wyki.
Uznanie w świecie literackim przyniosły Błońskiemu przede wszystkim jego interpretacje dzieł klasyków XX wieku: Prousta, Becketta, Stanisława Ignacego Witkiewicza. Pisał też o Gombrowiczu, Miłoszu i Mrożku. W 1987 r. w "Tygodniku Powszechnym" ukazał się jego tekst "Biedni Polacy patrzą na getto", oceniany jako niezwykle ważny dla stosunków polsko-żydowskich.
Błoński był laureatem m.in. Nagrody Fundacji im. Kościelskich, Nagrody im. Kazimierza Wyki, Nagrody Fundacji A. Jurzykowskiego, był odznaczony Złotym Medalem "Gloria Artis".
Prof. Jan Błoński zmarł 10 lutego w Krakowie w wieku 78 lat. CZO
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.