
<strong><a href="http://jezioranski.edu.pl/">LXVII Liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego</a> zostało zwycięzcą 18. Rankingu Liceów Warszawskich, opracowanego przez miesięcznik "Perspektywy".</strong> Drugie miejsce zajęło <a href="http://www.staszic.waw.pl/">XIV LO im. Stanisława Staszica</a> (zwycięzca poprzednich pięciu edycji rankingu), trzecie miejsce - <a href="http://62.121.68.23/strona/Strona_g%C5%82%C3%B3wna">II LO im. Stefana Batorego</a>, czwarte - <a href="http://www.wladyslaw.edu.pl/">VIII LO im. Władysława IV</a>, piąte - <a href="http://www.kopernik.edu.pl/polish/index.html">XXXIII LO im. Mikołaja Kopernika.</a>
Jedenaste miejsce zajęło XVII LO im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, dwunaste - XI LO im. Mikołaja Reja, trzynaste - XV LO im. Narcyzy Żmichowskiej, czternaste - LXIV LO im. Stanisława Ignacego Witkiewicza, piętnaste - LO Przymierza Rodzin im. Jana Pawła II.
Wśród pierwszej piętnastki są dwie szkoły niepubliczne.
Wyniki rankingu ogłoszono 19 lutego w Auli Kryształowej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Przy tworzeniu rankingu brano pod uwagę wyniki matury na poziomie podstawowym i rozszerzonym, które uzyskali abiturienci, sukcesy absolwentów w rekrutacji na uczelnie publiczne w Warszawie oraz sukcesy uczniów w olimpiadach przedmiotowych.
Zwycięska szkoła została założona w 1991 r. Utworzona została przy Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Jest najmniejszym publicznym liceum ogólnokształcącym w Warszawie - w ubiegłym roku szkolnym miała tylko 62 maturzystów; wszyscy dostali się na studia: na Uniwersytet Warszawski, na SGGW i SGH. W ostatnich latach LXVII LO było zawsze w czołówce rankingu - w pierwszej piątce. Dwukrotnie zwyciężyło: w 2000 i 2002 roku.
"Podstawą sukcesu jest to, że lubimy robić to, co robimy. Lubimy ciężką pracę; jeżeli ktoś się jej boi, niech nie wybiera się do naszego liceum" - powiedział dyrektor LXVII LO Krzysztof Mirowski.
Za mocne strony swojej szkoły Mirowski uważa: nastawienie na uczniów zdolnych i umotywowanych do pracy, połączenie wszechstronności wykształcenia ogólnego z profesjonalizmem wąskiej specjalizacji oraz daleko posunięta indywidualizacja kształcenia polegająca na indywidualnym wyborze zajęć międzyklasowych i fakultatywnych.
W rankingu umieszczonych zostało 100 najlepszych warszawskich liceów, spośród blisko 180 działających w stolicy. Uwzględniono tylko te szkoły, które miały co najmniej dwa roczniki absolwentów i co najmniej 12 maturzystów. DSR
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.