WHO: w 2024 roku ponad 14 mln dzieci nie przyjęło żadnej szczepionki

EPA/NARONG SANGNAK  20.12.2022
EPA/NARONG SANGNAK 20.12.2022

W 2024 roku ponad 14 mln dzieci na świecie nie było w ogóle zaszczepionych - wynika z corocznego raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). To o cztery miliony więcej niż cel wyznaczony przez tę wyspecjalizowaną organizację ONZ.

Z raportu WHO za 2024 rok, z którym zapoznała się PAP, wynika, że w poprzednim roku liczbę dzieci które nie otrzymały żadnej dawki szczepionki WHO szacuje na 14,3 mln. To wzrost w stosunku do 2023 r., kiedy takich dzieci było więcej o 171 tysięcy.

Jednocześnie liczba niezaszczepionych dzieci jest wyższa o cztery miliony od celu wyznaczonego przez organizację w ogłoszonym w 2021 roku dokumencie „Immunization Agenda 2030”. Kampania szczepień jest też mniej skuteczna niż przed pandemią, w 2019 roku dzieci bez żadnej szczepionki było 12,9 milionów.

Komentując raport dyrektor departamentu szczepień, szczepionek i produktów biologicznych w WHO, Kate O’Brien mówiła o osiągnięciu "szklanego sufitu". Jako jedną z tego przyczyn wskazała na konflikty zbrojne. Podkreśliła, że dziecko które przebywa w obszarze ogarniętym działaniami zbrojnymi ma trzykrotnie mniejsze szanse na szczepionkę w porównaniu z tym, które przebywa poza strefą wojenną.

Za jedną z przyczyn niższej od oczekiwań liczby dzieci, które nie przyjęły żadnej szczepionki, urzędnicy WHO uznali też zmniejszenie budżetu organizacji. To efekt znacznego ograniczenia wsparcia finansowego organizacji przez Stany Zjednoczone za obecnej prezydentury Donalda Trumpa.

Krajami o najwyższej liczbie dzieci, którym w 2024 r. nie podano żadnej szczepionki znalazły się Nigeria (2 mln 78 tys.), Indie (909 tys.), Sudan (838 tys.) oraz Etiopia (768 tys.).

W cyklu trzyletnim znaczące spadki odnotowano na Filipinach. W 2021 roku żadnej dawki szczepionki w tym kraju nie otrzymało 1,048 mln dzieci. Trzy lata później ta liczba spadła do 326 tys. Duże spadki odnotowała też Brazylia (z 710 do 229 tys.) oraz Indonezja (z 1,15 mln do 748 tys.).

Posiłkując się danymi rządowymi oraz niezależnymi badaniami WHO każdego roku przedstawia raport dotyczący szczepień wśród dzieci. Skupia się przy tym na preparatach, które przeciwdziałają szesnastu chorobom, w tym m.in. odrze. (PAP)

mobr/ piu/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: zwiększenie aktywności fizycznej w jakimkolwiek wieku może wydłużać życie

  • Fot. Adobe Stock

    W trzecią rocznicę pracy, Webb zbadał Mgławicę Kocia Łapa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera