
W przyszłym tygodniu Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego rusza z cyklem otwartych spotkań online dotyczących projektu nowego modelu ewaluacji. To jeden z najgorętszych bieżących tematów w środowisku naukowym. Zaplanowano pięć spotkań: jedno ogólne oraz po jednym dla każdego kryterium.
Ewaluacja to ocena jakości działalności naukowej, przeprowadzana w ramach dyscyplin uprawianych w danym podmiocie. Obowiązuje ona uczelnie, instytuty PAN i międzynarodowe instytuty naukowe, zatrudniające co najmniej 12 pracowników naukowych w danej dyscyplinie.
Nad opracowaniem założeń nowego modelu ewaluacji jakości działalności naukowej pracuje zespół, powołany na początku kwietnia przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego Marcina Kulaska. Grupa składa się z 31 ekspertów reprezentujących szerokie środowisko naukowe. Pierwsze postulaty zaprezentowano w maju, to m.in. wydłużenie ewaluacji z czterech do pięciu lat oraz zerwanie z punktozą m.in. poprzez odejście od tzw. slotów (miara jednostkowego udziału autora w wieloautorskich publikacjach).
Nowy model ewaluacji ma być odpowiedzią na postulaty zgłaszane przez środowisko naukowe.
Jak podkreśliła w piątek wiceministra nauki dr Karolina Zioło-Pużuk, „kluczowe znaczenie ma prowadzenie szerokiej, otwartej dyskusji na temat proponowanych zmian”. Stąd jej pomysł na organizację otwartych spotkań online, podczas których zostaną przedstawione pierwsze zręby pomysłów opracowywanych w zespole.
- Nasz zespół na bieżąco konsultuje się z organizacjami przedstawicielskimi jak KRASP (Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich) czy Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jednak nie każdy naukowiec jest gdzieś zrzeszony, a przecież wszyscy mają swoje doświadczenia i przemyślenia z poprzedniej ewaluacji i mogą mieć dobre pomysły na to, co można zmienić – powiedziała wiceministra w rozmowie z PAP.
Przyznała, że termin spotkań w wakacje może być niefortunny, jednak wynika on z tempa prac nad zmianami. – Narzuciliśmy sobie taki schemat działania, w którym do końca tego roku będą znane wszystkie szczegóły nowej ewaluacji i która weszłaby w życie od następnego roku. To wymaga od nas nieprzerwanej pracy, również w wakacje – wyjaśniła Karolina Zioło-Pużuk.
Wyraziła też nadzieję, że jesienią – gdy będą już znane „bardziej precyzyjne” propozycje – raz jeszcze odbędzie się taka runda otwartych spotkań online.
Pierwsze spotkanie odbędzie się 23 lipca i dotyczy ogólnie założeń nowego modelu ewaluacji. Kolejne cztery będą poświęcone poszczególnym jej kryteriom (kryterium I – poziom naukowy lub artystyczny prowadzonej działalności naukowej; kryterium II – efekty finansowe badań naukowych i prac rozwojowych; kryterium III – wpływ działalności naukowej na funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki).
Jest też propozycja kryterium IV. – Chcemy też zaproponować nowe, czwarte kryterium. Ewaluacja jest narzędziem polityki naukowej państwa, dlatego bardzo chcemy postawić na ewaluację, ale też na rozwój zawodowy kadr i na tworzenie dobrego miejsca badań naukowych, dobrego miejsca pracy. Tego będzie dotyczyło to czwarte kryterium. W tym kryterium ważne będą takie dane jak awanse zawodowe, prowadzenie szkoły doktorskiej oraz liczba osób, które zakończyły ten etap pracy naukowej z sukcesem, ale także kształcenie kadr, wsparcie rozwoju kariery – wskazała wiceministra.
Pytana o formułę spotkań – czy ma to być bardziej formuła informująca o wypracowywanych przez zespół pomysłach, czy wysłuchiwanie propozycji uczestników, wskazała na tę drugą opcję.
– Chcemy bardziej słuchać niż mówić. Oczywiście przedstawimy pracę zespołu, jednak chcemy się dowiedzieć, jakie naukowcy mają rozważania na ten temat i jakie ewentualne pomysły, żeby można było jeszcze poszerzyć tę perspektywę – zapowiedziała Karolina Zioło-Pużuk.
W spotkaniach można wziąć udział poprzez link: https://t.co/oZBIOCz58Z (PAP)
akp/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.