<strong>W czwartek w Toruniu odbędzie się odsłonięcie pomnika planetoidy</strong>. To prawdopodobnie jedyny taki pomnik na świecie. Uroczystość będzie symbolicznym polskim rozpoczęciem Międzynarodowego Roku Astronomii 2009 ogłoszonego przez ONZ.
Planetoida 12999 Toruń została odkryta przez amerykańskiego astronoma Edwarda Bowella 30 sierpnia 1981 r. Do momentu nadania nazwy Toruń w marcu 2008 r. asteroida nosiła oznaczenie 1981 QJ2. Bowell to prawdziwy łowca planetoid, jest odkrywcą albo współodkrywcą aż 572 tych ciał, a także 2 komet.
Planetoida obiega Słońce w głównym pasie planetoid między Marsem, a Jowiszem. Jednego obiegu dookoła Słońca dokonuje w ciągu trzy i pół roku. Średnica asteroidy wynosi od 5 do 10 kilometrów. Do jej zobaczenia potrzebny jest teleskop. Zdjęcia tego ciała niebieskiego można zobaczyć też w Internecie pod adresem www.pta.edu.pl/12999; wykonał je toruński astronom Krzysztof Hełminiak.
Odsłonięcie pomnika planetoidy rozpocznie się o godzinie 18:00 koło fontanny przy Al. Jana Pawła Drugiego. W ramach uroczystości zaplanowano także pokaz pirotechniczny "Cosmopolis". Dodatkowo można obejrzeć specjalne seanse w planetarium o godzinach 17:00 i 17:30 pt. "Toruń - miasto Kopernika". Odbędzie się też wykład "jak wygląda 12999 Toruń", który poprowadzi prof. Tadeusz Michałowski, absolwent UMK, specjalista z tematyki planetoid. Na wszystkie imprezy wstęp jest wolny.
Pomnik planetoidy to kolejna z turystycznych atrakcji Torunia wybudowanych w ostatnich latach. Turyści zwiedzający miasto bardzo chętnie robią sobie zdjęcia z osiołkiem na Rynku Staromiejskim, a także z umieszczonym po drugiej stronie rynku pieskiem Filusiem. Mniej znany jest smok toruński; obok jednego z kin stoją: Kargul i Pawlak.
Międzynarodowy Rok Astronomii został ogłoszony przez ONZ, UNESCO i Międzynarodową Unię Astronomiczną. Okazją do takiego kroku jest 400 lat od pierwszych obserwacji nieba przez teleskop wykonanych przez włoskiego uczonego Galileusza.
W ramach Roku Astronomii w około 140 krajach świata przez cały rok odbywać się będą różnego rodzaju imprezy i wydarzenia popularyzujące astronomię, pokazujące jej znaczenie dla kultury oraz piękno kosmosu. Mnóstwo takich wydarzeń zaplanowano także w Polsce, dokładną ich listę można znaleźć na witrynie www.astronomia2009.pl. Polskiemu Komitetowi Honorowemu Obchodów Roku Astronomii przewodniczy prezydent RP Lech Kaczyński. CZA
PAP - Nauka w Polsce
tot/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.