Uczelnie i instytucje

Politechnika Warszawska dla zdolnych licealistów

<strong>Od grudnia ubiegłego roku <a href="http://www.mini.pw.edu.pl/tiki-index.php">Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych (MiNI) Politechniki Warszawskiej </a>zaangażowany jest w realizację programu wspierania uzdolnionych uczniów, prowadzonego przez <a href="http://www.mazovia.pl/">Samorząd Województwa Mazowieckiego</a>.</strong> Ideą inicjatywy, skierowanej do młodzieży ze szkół pozawarszawskich, jest wyszukiwanie osób szczególnie uzdolnionych w dziedzinie nauk ścisłych, rozwijanie ich zdolności, zachęcanie do prezentowania wiedzy i umiejętności w konkursach i olimpiadach oraz promowanie ich sukcesów - informuje rzecznik prasowy PW, Ewa Chybińska.

Jak dodaje, w ostatnim czasie przeprowadzono na Mazowszu test, który wykazał, że mamy młodzież zdolną, pomysłową i spostrzegawczą. W jego efekcie wybrano 192 dzieci o szczególnych uzdolnieniach matematycznych. 70 z nich 7 lutego br. przyjedzie do Gmachu Głównego PW, gdzie mieści się Wydział Matematyki Nauk Informacyjnych.

Oprócz zwiedzania wydziału i spotkania z jego władzami, młodzi goście wysłuchają specjalnie przygotowanego wykładu, zapoznają się z różnymi formami działalności studenckich kół naukowych oraz zwiedzą Muzeum Politechniki. Jednak głównym celem ich wizyty jest zapoznanie się z nauczycielami akademickimi, którzy przejmą nad nimi bieżącą opiekę naukową. "Chociaż w programie +Mazowieckie Talenty+ biorą udział i inne uczelnie, to tylko Politechnika Warszawska - jak dotąd - zdecydowała się objąć uczniów systematyczną i bezpośrednią opieką" - podkreśla Chybińska.

Rzeczniczka przypomina także, iż Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych PW już od dawna prowadzi aktywną działalność na rzecz popularyzacji matematyki. Organizuje m.in. Powszechny Internetowy Konkurs Matematyczny dla uczniów szkół średnich (obecnie trwa jego dziesiąta edycja) i współpracuje z niektórymi liceami prowadząc w nich kółka matematyczne i wykłady. Wydział objął również patronat nad klasą matematyczną Liceum im. Poniatowskiego w Warszawie. To na MiNI zrodziła się również inicjatywa "Zielonej Akcji", w ramach której studenci prowadzą zajęcia komputerowe w szkołach szeroko rozumianej prowincji.

***

Projekt edukacyjny "Mazowieckie Talenty" jest dotowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Zakłada prowadzenie dla zdolnych uczniów różnorodnych w formie i treści zajęć w wymiarze 50 godzin dydaktycznych rocznie, udział w wycieczkach naukowych oraz spotkania i współpracę z nauczycielami i rodzicami.

Autorami projektu są nauczyciele konsultanci do spraw nauczania matematyki i fizyki, którzy wspólnie z nauczycielami akademickimi prowadzą poszczególne zajęcia. KAP/WP

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera