Kijanki mogą pomóc w leczeniu czerniaka

Badania nad kijankami żaby Xenopus laevis mogą pomóc w opracowaniu
skutecznego sposobu leczenia najgroźniejszego raka skóry -
czerniaka - informuje pismo "Chemistry & Biology".

Naukowcy z University of East Anglia zidentyfikowali związek blokujący poruszanie się w ciele kijanek komórek zawierających barwnik. Regulowanie tego ruchu może mieć kluczowe znaczenie dla leczenia przerzutów nowotworów skóry.

Syntetyczny związek o nazwie NSC 84093 hamując działanie metaloproteinaz (MMP) powoduje zmiany ubarwienia kijanek już w bardzo małych ilościach. Wybrano kijanki, ponieważ w ich przezroczystym ciele łatwo obserwować przemieszczające się barwne plamy. Kolejnym krokiem ku praktycznemu wykorzystaniu metody będą próby na innych zwierzętach. PMW

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Mars mógł mieć płynne jądro, uważają naukowcy

  • Fot. Adobe Stock

    Perseverance dostarczył nowych wskazówek odnośnie przeszłości Marsa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera