Sen krótszy niż zwykle o zaledwie 16 minut powoduje spadek koncentracji i inne problemy, które mogą odbić się na pracy zawodowej oraz życiu rodzinnym. To z kolei może być początkiem błędnego koła stresu i problemów z wysypianiem się.
Nie ma co liczyć na dobre wyniki w ciągu dnia bez dobrze przespanej nocy - przekonują naukowcy z University of South Florida na łamach „Journal of the National Sleep Foundation”.
Badacze przeprowadzili ankiety wśród 130 zdrowych pracowników IT, z których każdy miał przynajmniej jedno dziecko w wieku szkolnym. Okazało się, że sen krótszy już o 16 minut wywołuje problemy.
Następnego dnia spadają możliwości poznawcze, zdolność koncentracji na zadaniach, a rośnie stres, pogarsza się równowaga między życiem zawodowym i rodzinnym oraz podnosi się ryzyko konfliktów.
Co więcej, z powodu pojawiającego się zmęczenia, osoby w takim stanie wcześniej kładą się spać i wcześniej wstają następnego dnia. To z kolei zaburza ich naturalny rytm.
„Te cykliczne powiązania pokazują, że jakość snu jest podatna na codzienny stres poznawczy, a także może przyczyniać się do zwiększenia tego stresu” - podkreśla prof. Soomi Lee, autorka publikacji.
„Wyniki tego badania dostarczają empirycznych dowodów na to, że miejsca pracy powinny wkładać więcej wysiłku w promowanie dobrego snu pracowników. Dobrze wyspane osoby mogą mieć lepsze rezultaty w pracy dzięki zdolności do koncentracji, rzadszemu popełnianiu błędów i mniejszej liczbie konfliktów z innymi” - wyjaśnia badaczka.
Więcej informacji tutaj. (PAP)
mat/ ekr/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.