Uczelnie i instytucje

Gowin: w Radomiu postawiliśmy kolejne przęsło pomostu łączącego biznes z nauką

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (2L), rektor UTH prof. Zbigniew Łukasik (3L) i wicemarszałek Senatu Adam Bielan (L)podczas konferencji prasowej, nt. podpisania listu intencyjnego w sprawie utworzenia Szkoły Liderów Przemysłu 4.0 na Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym w Radomiu. Fot. PAP/Piotr Polak 15.04.2019
Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (2L), rektor UTH prof. Zbigniew Łukasik (3L) i wicemarszałek Senatu Adam Bielan (L)podczas konferencji prasowej, nt. podpisania listu intencyjnego w sprawie utworzenia Szkoły Liderów Przemysłu 4.0 na Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym w Radomiu. Fot. PAP/Piotr Polak 15.04.2019

W Radomiu postawiliśmy kolejne przęsło pomostu łączącego biznes z nauką – powiedział wicepremier Jarosław Gowin, który wziął w poniedziałek udział w uroczystości podpisania listu intencyjnego w sprawie utworzenia w tym mieście Szkoły Liderów Przemysłu 4.0.

Umowa dotyczy współpracy pomiędzy Uniwersytetem Technologiczno-Humanistycznym (UTH) w Radomiu oraz utworzoną niedawno w tym mieście Fundacją Platforma Przemysłu Przyszłości, która ma budować centra kompetencji i uczyć przedsiębiorców, w jaki sposób modernizować działalność oraz korzystać z rozwiązań przemysłu 4.0.

Według Gowina zainicjowanie tego typu współpracy to ważne wydarzenie o charakterze cywilizacyjno-rozwojowym. "Dla mnie jako dla ministra nauki i szkolnictwa wyższego szczególnie istotne jest to, że właśnie dzisiaj, tu w Radomiu, postawiliśmy kolejne przęsło pomostu łączącego biznes z nauką" – powiedział Gowin.

Wicepremier podkreślił, że od ponad trzech lat Polska realizuje strategię odpowiedzialnego rozwoju, "zakładającą reindustrializację polskiego przemysłu, a przede wszystkim pchnięcie polskiej gospodarki na tory innowacyjności, nowoczesnych technologii, tego co nazywa się rewolucją 4.0".

Wicemarszałek Senatu Adam Bielan zaznaczył, że ulokowanie głównej siedziby Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości w Radomiu jest ważną decyzją dla tego miasta, ale także całego kraju. "Tą decyzją rozpoczynamy w praktyce proces deglomeracji, proces przenoszenia inwestycji centralnych, wojewódzkich ze stolicy kraju oraz ze stolic poszczególnych województw" – powiedział wicemarszałek Senatu.

Prezes Platformy Przemysłu Przyszłości Andrzej Soldaty podkreślił, że centrum kompetencyjne, które ma powstać w Radomiu będzie obsługiwało całą Polskę, m.in. w oparciu o kadry wykształcone przez Szkołę Liderów Przemysłu 4.0.

W trakcie konferencji prasowej zaprezentowano wizualizację centrum naukowo-badawczego, które będzie zapleczem dla kierunku lekarskiego działającego na radomskiej uczelni. Mają się tutaj znajdować sale dydaktyczne, a także pracownie rezonansu magnetycznego czy tomografii komputerowej.

Rektor UTH prof. Zbigniew Łukasik zapowiedział, że obiekt będzie gotowy w grudniu; koszt budowy to 32 mln zł.

Zdaniem ministra Gowina inwestycja ta ma kluczowe znaczenie z punktu widzenia rozwoju kierunku lekarskiego na uniwersytecie w Radomiu. "Bez tej inwestycji trudno byłoby myśleć o kształceniu lekarzy na poziomie światowym, a na takim właśnie poziomie lekarze są kształceni w Polsce"– zaznaczył wicepremier. Według niego dowodem na to może być fakt posiadania przez kierunki lekarskie certyfikacji amerykańskiej, co oznacza – jak wyjaśnił Gowin - że lekarze wykształceni w Polsce mogą wykonywać ten zawód na całym świecie. 

PAP - Nauka w Polsce, Ilona Pecka

ilp/ godl/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie otrzyma 15 mln zł na rozwój badań klinicznych

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera