Przed rakiem skóry warto chronić też powieki

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Niewłaściwe nakładanie na twarz kremu z filtrem oraz niestosowanie na powieki kremu z filtrem SPF zwiększają ryzyko raka skóry – informuje pismo ”PLOS One”.

Na rynku można znaleźć kremy nawilżające ze wskaźnikiem ochrony przeciwsłonecznej (SPF) od 30 do 50, podobnym do tradycyjnych kremów z filtrem. Nie są jednak przeznaczone do zastępowania tradycyjnych kremów ochronnych podczas długotrwałego pobytu na słońcu.

Badając 84 osoby (62 kobiety, 22 mężczyzn w wieku od 18 do 57 lat), naukowcy z University of Liverpool przeanalizowali sposób nakładania na twarz typowego kremu z filtrem ochronnym oraz przeznaczonego do aplikowania na powieki i pod oczy kremu nawilżającego z filtrem. Dzięki zdjęciom wykonanym kamerą rejestrującą promieniowanie UV można było ustalić, jak dobrze udawało się pokryć twarz kremem.

Jak się okazało, w przypadku kremu nawilżającego z filtrem smarujący pomijali niemal 17 proc. powierzchni twarzy, natomiast przy kremie ochronnym – 11 proc. W przypadku okolic powiek pokrycie kremem nawilżającym było mniejsze u 21 proc., kremem ochronnym – o 14 proc. Autorów zaskoczyło, jak często badani smarowali okolice oczu typowym kremem z filtrem, który może drażnić spojówki.

Zdaniem autorów, bardziej oszczędne stosowanie kremu nawilżającego do powiek może mieć związek z jego wysoka ceną, sprzedawaniem w małych opakowaniach oraz postrzeganiem jako „cenny krem”.

Przy stosowaniu kremu nawilżającego z filtrem pomijana jest większa część skóry – zwłaszcza powieki, których cienka skóra jest szczególnie narażona na zmiany nowotworowe, oraz skóra pomiędzy powiekami i nosem.

Nowotwory powiek stanowią w Wielkiej Brytanii 10 proc. wszystkich przypadków raka podstawnokomórkowego (najczęstszego raka skóry), dlatego eksperci zalecają zwracanie szczególnej uwagi na obszar powiek podczas nakładania kremów.

Kremy nawilżające z filtrem przeciwsłonecznym (moisturizer) nie wiążą się tak dobrze ze skórą, jak typowe kremy z filtrem, są mniej odporne na ścieranie i wodoodporne, dlatego przy długotrwałym stosowaniu nie zapewniają odpowiedniej ochrony na słońcu przez dłuższy czas.

Jak zaznaczają eksperci, pominięte podczas smarowania twarzy obszary można ochronić zakładając okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV i stosując kapelusze z szerokim rondem.(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Australia/ Pierwszy w historii pingwin cesarski, który dotarł do Australii, wraca do Antarktyki

  • Fot. Adobe Stock

    Rosja/ Naukowcy odkryli tygryska szablozębnego sprzed 32 tys. lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera