Polskie badanie: w immunologicznym leczeniu zaawansowanego czerniaka ważny może być poziom wit. D

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Według naukowców z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu przy immunologicznym leczeniu zaawansowanego raka skóry - czerniaka, ważne może być utrzymanie prawidłowego stężenia witaminy D. Wyniki swoich badań opublikowali na łamach pisma „Cancer”.

Witamina D oddziałuje na organizm na różne sposoby, m.in. właśnie reguluje układ odpornościowy – wyjaśniają badacze

Poznański zespół przeanalizował krew 200 pacjentów leczonych tzw. inhibitorami punktów kontrolnych. Poziom witaminy D był mierzony przed terapią oraz co 12 tygodni, w czasie jej trwania.

W grupie z normalnym poziomem witaminy D, na terapię pozytywnie odpowiedziało 56 proc. chorych, a spośród pacjentów z niskim poziomem – 36 proc.

W pierwszej grupie rozwój choroby udało się wstrzymać średnio na ponad 11 miesięcy, a w drugiej na znacznie krócej – na niecałe 6 miesięcy.

„Oczywiście witamina D sama w sobie nie jest lekiem przeciwnowotworowym, ale jej prawidłowe stężenie w osoczu jest potrzebne do właściwego działania systemu immunologicznego, w tym do odpowiedzi na leki przeciwnowotworowe, takie jak immunologiczne inhibitory punktów kontrolnych” – mówi główny autor pracy, dr Łukasz Galus.

„Według naszej opinii, po odpowiednim potwierdzeniu tych wyników z pomocą randomizowanych badań, ocena poziomu witaminy D i jej suplementacja powinny być brane pod uwagę przy leczeniu czerniaka” – dodaje.

Więcej informacji tutaj. (PAP)

Marek Matacz

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Kardiolog: dla zdrowia serca najlepiej wcale nie pić alkoholu

  • Adobe Stock

    Prof. Bola z Centrum Badań Mózgu: nie wierzę w teorię "zjaranej małpy"

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera