Nauka dla Społeczeństwa

30.09.2022
PL EN
08.04.2019 aktualizacja 08.04.2019

Pole magnetyczne Słońca 10 razy silniejsze niż sądzono?

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Brytyjscy naukowcy twierdzą, że magnetyzm Słońca, który m.in. kształtuje wszystkie procesy w jego atmosferze, jest aż dziesięciokrotnie silniejszy, niż zakładano. Odkrycia udało się dokonać po części dzięki przypadkowi.

Zespół z Queen’s University Belfast i Aberystwyth University donosi o niezwykłych wynikach obserwacji naszej dziennej gwiazdy.

Z pomocą mierzącego metr średnicy Szwedzkiego Teleskopu Solarnego, pracującego w obserwatorium Roque de los Muchachos, badacze uchwycili obraz wyjątkowo silnego rozbłysku słonecznego, jaki nastąpił w sierpniu 2017 roku.

Sprzyjające warunki pozwoliły na oszacowanie siły towarzyszącego rozbłyskowi pola magnetycznego z niespotykaną dotąd precyzją.

Zdaniem badaczy uzyskane wyniki mogą odmienić obecne rozumienie zachodzących w atmosferze gwiazdy procesów.

„Wszystko, co dzieje się w atmosferze Słońca, jest zdominowane przez pole magnetyczne, jednak dysponujemy niewielką liczbą pomiarów jego siły i rozkładu przestrzennego. To natomiast podstawowe parametry - najważniejsze z punktu widzenia fizyki słonecznej korony. To trochę tak, jakby próbować zrozumieć klimat Ziemi bez możliwości pomiarów temperatury w różnych punktach geograficznych” - tłumaczy dr David Kuridze z Aberystwyth University.

„To pierwszy raz, kiedy byliśmy w stanie tak dokładnie zmierzyć pole magnetyczne w pętlach koronalnych - elementach składowych magnetycznej korony Słońca” - dodaje ekspert w dziedzinie obserwacji Słońca z pomocą naziemnych teleskopów.

Dotąd pomiary były ograniczone nie tylko przez możliwości używanych instrumentów, ale także przez niską moc sygnału docierającego ze Słońca do Ziemi.

Zespół dr. Kuridze miał wiele szczęścia. Badacze co prawda przez 10 dni obserwowali szczególnie aktywny obszar gwiazdy, jednak teleskop pozwalał na oglądanie w danej chwili jedynie 1 proc. powierzchni gwiazdy.

Szczęśliwie, w trakcie potężnej erupcji instrument wycelowany był na jej źródło.

„To unikalne obserwacje, które po raz pierwszy dostarczają szczegółową mapę pola magnetycznego w pętlach koronalnych. Te bardzo satysfakcjonujące wyniki udało się uzyskać dzięki poświęceniu i wytrwałości młodych naukowców, którzy zaplanowali i prowadzili obserwacje. Wykorzystana metodologia i uzyskane rezultaty otworzą nowe drogi badań słonecznej korony” - podkreśla jeden z naukowców, prof. Michail Mathioudakis z Queen’s University Belfast.

Zmierzone pole pozornie może wydawać się nieduże. Badacze porównują jego siłę do tej, jakie ma pole magnesów przyklejanych na lodówkę. Jednak, jak tłumaczą, wystarczy ono do kontrolowania wytwarzającej słoneczne rozbłyski plazmy aż do 20 tys. km ponad powierzchnię Słońca.

Więcej informacji: https://www.qub.ac.uk/News/Allnews/ResearchersfindthatTheSunsmagneticfieldistentimesstrongerthanpreviouslybelieved.html

(PAP)

mat/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022